Zostávajú Tvoje očakávania vo vzťahu nenaplnené? Alebo máš pocit, že by si od partnera nemala nič vyžadovať, resp. mala by si akceptovať čokoľvek? Poď zistiť, ako si namiesto očakávaní nastaviť vo vzťahoch štandardy!
Dnes sa s Tebou chcem podeliť o niečo priam esenciálne – rozdiel medzi očakávaniami a štandardmi vo vzťahu. Veľmi často sa vo vzťahoch stáva, že máme na druhých očakávania a chceme, aby nám ich naplnili (a keď sa to nestane, tak sa hneváme, kričíme, sme frustrovaní).
Iná situácia môže nastať, keď sa stratíme v „ezoterike“ a myslíme si, že nemôžeme mať žiadne očakávania od svojho partnera, nemôžeme od neho nič vyžadovať. Že inými slovami musíme rešpektovať všetko, čo on robí alebo nerobí, aby sme neboli v tzv. “detskom vedomí” a aby sme budovali zrelé partnerské vzťahy… Toto je veľký omyl!
To, čo sa potrebujeme naučiť, je začať rozlišovať očakávania a štandardy!
Očakávanie znamená, že chceme, aby sa ten druhý zmenil a vyhovoval nám tak, aby sme sa cítili dobre.
Štandardy sú to, akú úroveň chceme zažívať vo vzťahu. A ak s tým partner nesúhlasí, je to úplne okej. Nie je to preto, že s ním je niečo v neporiadku, ale preto, že ja to skrátka potrebujem inak.
Za očakávania je zodpovedný ten druhý. Ale za štandardy a ich dodržiavanie sme zodpovedné my samé!
Ak mám napríklad štandard, že chcem s partnerom tráviť kvalitný čas a on namiesto toho každú voľnú chvíľu hrá hry na počítači… Neočakávam, že sa zmení. Ale uvedomujem si, že tento vzťah je pod moje štandardy a JA s tým musím niečo urobiť. Ja sa potrebujem na to pozrieť, prečo som v tejto situácii a ako ja s ňou naložím, pretože ja som zodpovedná za svoje štandardy.
Mať štandardy vo vzťahoch je kľúčové a dôležité. A netýka sa to len partnerských vzťahov, ale napríklad aj vzťahov s rodičmi.
Ak napríklad ma bude moja mama citovo vydierať a ja chcem láskavú komunikáciu, to je môj štandard. Ja som zodpovedná za to, ako s tým naložím. Nebudem očakávať od nej, že sa zmení. Ona je taká, aká je a smie taká byť a je nezrelé očakávať od ľudí, že budú robiť veci tak, ako ja chcem od nich.
Je vhodné povedať partnerovi, čo sa mi nepáči, že sa v tom necítim dobre. Je vhodné povedať, čo znamená pre mňa partnerstvo (napríklad že trávenie spoločného času je pre mňa kľúčové). Ale ak on na to nebude reflektovať, pretože pre neho to nie je dôležité, tak si potrebujem uvedomiť, že toto je môj štandard, pod ktorý nejdem.
Pokiaľ však sme v režime dobrého dievčaťa – v režime tej, ktorej naplnenie potrieb závisí od iných a bojí sa opustenia – tak zostávame aj vo vzťahoch, ktoré sú pod naše štandardy.
Aby som to veľmi zjednodušene zhrnula, tak tu sú 3 kroky:
1. Uvedom si svoje štandardy – Čo je pre Teba vo vzťahu naozaj dôležité? Láskavá komunikácia? Spoľahlivosť? Vernosť? Definuj si to.
2. Komunikuj ich partnerovi – Povedz mu, čo pre Teba znamená partnerstvo a čo je pre Teba kľúčové. Ale neočakávaj, že sa kvôli Tebe zmení.
3. Prevezmi zodpovednosť – Ak Tvoj partner nereflektuje na Tvoje štandardy, je na TEBE, aby si s tým niečo urobila. Buď ho môžeš podporiť na spoločnej ceste zmeny, alebo sa zamyslieť, či tento vzťah naozaj spĺňa Tvoje predstavy. Ako s tým ďalej naložíš, je totiž Tvoja zodpovednosť.
Mať zdravé štandardy je základ spokojného vzťahu. Ale pozor – platia rovnako pre nás ako pre partnera! Pretože jedna strana mince je mať štandardy smerom k tomu druhému a druhá sama spĺňať rovnaké štandardy.
Takže milá moja, postav sa do svojej sily a prevezmi zodpovednosť za svoj život a vzťahy. Ak cítiš, že je čas ísť ešte hlbšie, srdečne Ťa pozývam na môj nový online tréning, ktorý začína už budúci týždeň.
Štartujeme 28. 11. 2024.
V tomto nadupanom a hodnotnom tréningu (za mimoriadne dostupnú cenu dvoch kávičiek) sa ponoríme do tém ako zvládať emócie a komunikovať v náročných chvíľach, ako riešiť konflikty a najčastejšie pálčivé témy v partnerstve a ako z týchto výziev vytvoriť alchýmiu, ktorá bude podporou pre Teba aj Tvoje partnerstvo.
Chcem sa pridať na tréning “Alchýmia lásky: Konflikt ako dar”.
Pridáš sa? Vidíme sa na tréningu už 28. 11. 2024.