Je mama s opatrovateľkou či upratovačkou naozaj sebecká?

Určite si sa už niekedy s tým v diskusii na sociálnych sieťach či dokonca medzi mamičkami na ihrisku stretla – odsudzujúci komentár či aspoň zdvihnuté obočie pri zmienke o tom, že si niekto platí opatrovateľku detí či upratovačku. Komentáre o tom, že žena by sa mala naplno venovať svojim deťom a domácnosti, v nás zanechávajú pocit hanby a zlyhania, ak zvažujeme, že si takúto pomoc zaobstaráme. Je to naozaj také sebecké platiť niekomu za pomoc, aby sme samé mali viac času pre seba?

Tým, že aj ja mám pomoc v domácnosti a opatrovateľku pre deti, sa nijako netajím. Považujem to za súčasť môjho života, nevnímam to ako niečo, za čo by som sa mala hanbiť, čo by ma robilo „horšou“ mamou či gazdinou. Naopak, som za ňu vďačná, pretože mám viac času na seba a veci, ktoré ma napĺňajú. Mať pomoc nie je otázkou statusu („to majú len bohatí ľudia“), je to otázkou priorít – cítim, že takto to potrebujem a je to v poriadku.

Komentáre, ktoré bolia

Nebolo to tak dávno, čo mi jedna žienka napísala, že to, že moje deti trávia čas s opatrovateľkou, je z mojej strany sebecké. Pretože dobrá mama svoje deti neodkladá nabok, ale je ochotná obetovať „90% svojich potrieb a pohodlia“ pre deti. Zdalo sa mi to natoľko relevantné, že som sa rozhodla napísať tento blog na povzbudenie všetkých žien – mám, ktoré cítia, že nechcú byť 90 % času iba mamou a zvyšných 10 % sa maximálne osprchovať a spať. Pretože cítim, že veľa z nás to potrebuje počuť.

Iný blízky je pre dieťa zdrojom nových podnetov

Dieťamôže mať vzťahovú väzbu aj s inými ľuďmi ako mamou či otcom – a ak je stabilná, tak to dieťaťu môže iba prospievať, pretože získa nové podnety. To, že deti sú od veku napr. dvoch rokov pár hodín denne s blízkou osobou, ktorá je de facto člen domácnosti (hoci nie je rodič), ich nijako nepoškodzuje a rozhodne ich to „nedáva na bok“. Nesedia zamknuté v skrini predsa. Majú plnohodnotný čas, kedy sa im niekto im blízky venuje. A je jedno, či je to platená (profesionálna) opatrovateľka, pedagóg v jasliach či detskom centre alebo starý rodič. Dôležitá je vzťahová väzba, pocit bezpečia a stimulácia, ktoré sa dieťaťu dostávajú.

Dvojitý meter

Zaujímavosťou je, že ak mame so starostlivosťou o deti či domácnosť pomáha jej vlastná mama či svokra, považujeme to za prirodzené a nikoho to zo stoličky nedvíha. Na ihriskách nezriedka vidíme staré mamy, často počúvame o tom, že svokra navarila obed či doniesla koláč, pomohla s umytím okien. Takúto pomoc však nikto nevníma ako to, že mama sa „ulieva“ alebo že by čas, ktorý deti trávia s babičkou namiesto mamy, by bol „menejcenný“. Prečo máme teda mentálny problém s platenou výpomocou? Nie je skôr smutné, že žena nemá k dispozícii žiadnu pomoc svojej rodiny a jedinou možnosťou, ako sa podeliť o svoje povinnosti, je zaplatiť za ne niekomu „cudziemu“?

Byť mamou nonstop žene nie vždy prospieva

Ľudský mozog evolučne absolútne nie je prispôsobený na to, aby bol väčšinu bdelého stavu v strehu (čo pri deťoch jednoducho musí byť), pretože to spôsobuje chronický stres. A chronický stres má za následok okrem nedostatku energie, zlého trávenia či podráždenosti, napríklad aj zníženie prahu toho, čo považujeme za ohrozenie.

Preto sú matky, ktoré sú nonstop s deťmi tak často podráždené, unavené, neraz demotivované a neprítomné. Nech to znie akokoľvek hrozne, ich inštinkt môže mylne vyhodnocovať dieťa ako potenciálneho nepriateľa, ktorého treba spacifikovať, nech môže mať aspoň na chvíľku pokoj.

Materstvo kedysi a dnes

Kedysi toto riešili komunity, kde si ženy delili činnosti a žiadna matka nebola s deťmi nonstop. Pomáhali aj staršie či bezdetné ženy, mladé dievčatá, ktoré sa týmto na materstvo pripravovali. 

Dnes je to inak. Do materstva vstupujeme často nepripravené, nevieme si to vôbec predstaviť, čo nás čaká a mnohé mamy takéto 100 % vyťaženie proste „nedávajú“. Pomoc sa však obávajú vyhľadať, je im to trápne, podvedome to devalvuje ich hodnotu ako ženy či matky. Dôvodom je, že máme nepravdivý „ideál materstva“, že mamy nutne musia byť naplno s deťmi, že s deťmi musia „tráviť“ všetok čas. Avšak koľko z tohto času im naozaj venujú plnú pozornosť? Čiže čas, kedy nevaria, neupratujú, nečetujú na mobile, ale sú naplno s nimi. Bohužiaľ, neraz je to žalostne málo, lebo na to ich systém jednoducho nemá kapacitu, keďže sa nemá kedy zregenerovať.

Pomoc ako benefit pre celú rodinu

Naopak, mama, ktorá má čas na seba, na to, čo ju baví, a tiež na svoje partnerstvo, vo výsledku prináša deťom aj celej rodine omnoho viac. Nemusí sa „obetovať“. Nečaká, že jej niekto bude vďačný a naplní jej potreby, lebo sa o to postará sama. Nevyčíta mužovi, že ju od detí neodbremení. Nemá pocit, že je na všetko totálne sama. Takáto mama je pre deti oveľa väčším zdrojom výživy aj budúceho sebavedomia ako tá, ktorá „obetuje 90% svojho času a pohodlia“. Navyše, takáto mama deti svojím vzorom neučí, že pri starostlivosti o blízkeho sa naplno musia odovzdať tomuto poslaniu, a teda musia potlačiť svoje potreby. (Ou, niečo vám to, milé ženy, pripomína z vášho aktuálneho života?)

Odkiaľ pochádza odsudzujúci postoj k pomoci?

S týmto odsudzujúcim postojom sa často stretávam u žien, ktoré uviazli v role mamy. Naozaj celú seba dali na oltár svojim deťom, nemajú čas pre seba a ani nevedia, ako to urobiť – a tak si z vlastného materstva spravia pomyselný piedestál, ktorý im dáva pocit hodnoty. Z neho odsudzujú každú mamu, ktorá si dovolila neobetovať 90 % seba samej pre svoje deti. 

Každá z nás však má právo rozhodnúť sa, ako si zariadi svoj život. Ak sa chce úplne ponoriť do materstva a naplno sa obetovať roli mamy, je to v poriadku. Ak žena túži podeliť sa o svoje povinnosti s niekým iným a mať viac času pre seba, tiež je to v poriadku. Avšak obetovať sa pre iných, sama trpieť, byť neustále vyčerpaná a nespokojná, potajomky závidieť a odsudzovať tie, ktoré to majú s pomocou „jednoduchšie“, to z nikoho lepšiu mamu neurobí. Mimochodom, práve tá závisť krásne ukazuje, že tieto mamy na plný úväzok by to chceli mať inak.

Návod na spokojné materstvo

Pre všetky mamy, a dokonca aj tie budúce, som pripravila podrobný návod na spokojné materstvo, v ktorom sa dozvieš krok po kroku všetko, čo potrebuješ, aby si v sebe objavila spokojnú a vedomú mamu. Nie dokonalú, ale spokojnú.

Môj kurz Svätý grál materstva je jediný kurz pre mamy, ktorý NIE JE o deťoch. Iný taký som u nás ani v zahraničí nenašla. Je to kurz, ktorý zachránil nejeden materský zdravý rozum, duševné zdravie detí a nejedno partnerstvo – súdiac podľa skúseností jeho absolventiek. Teraz sa k nim môžeš pridať aj Ty. Navyše, ako môj darček ku Dňu matiek ti tento kurz ponúkam za neuveriteľnú cenu. Všetky dôležité nájdeš na tomto linku. Dopraj si tento priestor pre seba, milá mama. A ja Ti garantujem, že Tvoje materstvo už nikdy nebude také, ako predtým.

PS: Veľmi ďakujem za všetky vaše komentáre aj zdieľania! Vážim si to!