Ako sa pohnúť vpred?

Niekedy sa nám v živote stáva, že zrazu prešľapujeme na mieste. Buď sme stratili smer, kam chceme kráčať, alebo sme poľavili v tempe na ceste za svojím cieľom. Stojíme na mieste, zmietaní udalosťami okolo a čakáme – na NIEČO. Lenže to „niečo“ sa jednoducho nestane bez tvojho aktívneho pričinenia. Dnes ti prezradím, ako sa znova rozhýbať.

To miesto, na ktorom sa dnes v tvojom živote nachádzaš, nie je výsledkom nejakých zásahov osudu. Je výsledkom tvojich konkrétnych rozhodnutí. Samozrejme, svet okolo nás nám neustále do života prináša rôzne drobné či väčšie zmeny, ktorými nás VYZÝVA, aby sme na ne reagovali. Nie sme loď bez kormidla zmietaná vlnami osudu. Výzvy prichádzajú, no kormidlo v podobe našich rozhodnutí, ako na ne zareagujeme, držíme pevne v našich rukách my. A ako často zdôrazňujem, čakať na to, že niekto iný – osud, partner, kolegovia v práci, lekár – spraví za nás to rozhodnutie, alebo dokonca všetko „napraví“, aby sme my nič robiť nemuseli, to je konanie z pozície obete, ktorým sa sami oberáme o možnosť rozhodovať o sebe. Pamätaj si, nikdy sa nič v tvojom živote nepohne smerom, akým chceš, ak sa o to ty sám/sama nepričiníš svojimi konkrétnymi akčnými krokmi. Chceš vedieť, ako na to?

Prvý krok – Nájdi svoj cieľ

Ak nevieš, kam ideš, tvoja energia je v chaose, pretože ti chýba zámer. Predtým, než sa niekde vyberieš, polož si základnú otázku: Čo chceš? Aký je tvoj zámer? Čo by si chcel/a vo svojom živote? Ujasni si, čo by sa v tvojom živote malo zmeniť alebo objaviť, ako by si sa chcel/a cítiť. To bude tvojím novým zámerom a cieľom a bez tohto kroku sa ďalej jednoducho nepohneš.

Príklad:

Moja aktuálna situácia: Cítim sa opustený/á, nemám celé dni, čo robiť, veľmi túžim zažiť niečo nové.

Čo by som chcel/a: Chcel/a by som si nájsť nejakých priateľov, cítiť, že niekto stojí o moju spoločnosť a zaujíma ho moja osobnosť, chce so mnou tráviť čas. Chcel/a by som nové podnety od iných ľudí, niečo nové sa naučiť, zažiť a mať to s kým zdieľať.

Druhý krok – Stanov si čiastkové ciele a urob konkrétne akčné kroky

Nestačí si však stanoviť jeden veľký cieľ a čakať, že život nám „dohodí“ riešenie. Musíš si určiť jednotlivé čiastkové ciele, ale aj konkrétne akčné kroky, ako ich naplniť. Vesmír, naše vyššie ja, či tvorenie, to nie je DHL zásielková služba. Nefunguje to tak, že my si povieme, čo by sme chceli, a už len čakáme, kedy nám to život sám prinesie rovno na striebornej tácke.

Výber reality a princíp tvorenia spočíva v tom, že spájame silu toho tvorcu v nás, s akčnými krokmi, ktoré robíme my sami v tom reálnom svete. Ty si jediným tvorcom tvojej reality a je len na tebe, ako so svojím životom naložíš, čo sa s tvojím pričinením stane alebo nestane.

Vyberám si to, čo chcem a potvrdzujem to svojim konkrétnym konaním.

Príklad:

Môj zámer je: Nájsť si nových priateľov a zažiť niečo nové a stimulujúce

Čiastkové ciele a konkrétne kroky: Musíš sa otvoriť novým ľuďom a situáciám. Sediac doma na gauči nikoho nového nespoznáš, ak teda nechceš niekoho spoznať hraním online hier a začleniť sa do tejto komunity. Riešením je dať okoliu najavo, že máš chuť zdieľať svoj čas, svoju osobnosť, svoje vášne a zážitky. Napríklad, prihlás sa na nejaký kurz – jazykový, tanečný, hand-made výroby, choď na pobyt určený pre ženy/mužov, zorganizuj stretnutie pre kolegov a ich partnerov mimo práce.

Veľmi ti držím palce, aby si aj ty znova rozbehol/rozbehla svoj život a dostal/a si sa tam, kam to potrebuješ. Ak budeš mať chuť, prosím, napíš mi a podeľ sa so mnou o to, ako to teraz máš – či tiež hľadáš ten správny smer, kam sa vydať a či ti tento môj článok nejako pomohol naštartovať zmenu v tvojom živote. Budem sa spolu s tebou tešiť z každého tvojho úspechu.