Ako sa pohnúť VPRED?

Niekedy sa nám v živote stáva, že prešľapujeme na mieste. Buď sme stratili smer, kam chceme kráčať, alebo sme poľavili v tempe na ceste za svojou túžbou. Stojíme na mieste, zmietaní udalosťami okolo a čakáme – na NIEČO. Lenže to „niečo“ sa jednoducho nestane bez tvojho aktívneho pričinenia. Dnes ti prezradím, ako sa znova rozhýbať a vydať sa za svojimi túžbami.

To miesto, na ktorom sa dnes v tvojom živote nachádzaš, nie je výsledkom nejakých zásahov osudu, ale je výsledkom tvojich konkrétnych rozhodnutí. Samozrejme, svet okolo nás nám neustále do života prináša rôzne drobné či väčšie zmeny, ktorými nás VYZÝVA, aby sme na ne reagovali.

Nie sme loď bez kormidla zmietaná vlnami osudu. Výzvy prichádzajú, no kormidlo v podobe našich rozhodnutí, ako na ne zareagujeme, držíme pevne v našich rukách my. A ako často zdôrazňujem, čakať na to, že niekto iný – osud, partner, kolegovia v práci, lekár – spraví za nás to rozhodnutie alebo dokonca všetko „napraví“, aby sme my nič robiť nemuseli, to je konanie z pozície obete, ktorým sa sami oberáme o možnosť rozhodovať o sebe.

Pamätaj si, nikdy sa nič v tvojom živote nepohne smerom, akým chceš, ak sa o to ty sám/sama nepričiníš svojimi konkrétnymi akčnými krokmi.

Prvý krok – Nájdi svoj cieľ
Ak nevieš, kam ideš, tvoja energia je v chaose, pretože ti chýba zámer. Predtým, než sa niekde vyberieš, polož si základnú otázku: Čo chceš? Aký je tvoj zámer? Čo by si chcel/a vo svojom živote? Ujasni si, čo by sa v tvojom živote malo zmeniť alebo objaviť, ako by si sa chcel/a cítiť.

Sústreď sa však ideálne len na jeden cieľ – na jednu tvoju veľkú túžbu. Ak sa ich budeš snažiť naplniť hneď niekoľko naraz, svoju energiu zbytočne rozložíš, a nielenže sa ti nepodarí naplniť si ich všetky, ale veľmi ťažko sa ti bude napĺňať čo i len jedna z nich.

Príklad: 
Moja aktuálna situácia: Cítim, že moje zamestnanie mi neprináša radosť, už to nechcem robiť.
Čo by som chcel/a: Túžim zmene v práci – chcem zmeniť firmu alebo začať podnikať v mojom hobby.
Analýza mojej situácie: Najdôležitejšie je v tomto prípade zistiť, čo skutočne chceš. Naozaj túžiš zostať robiť to, čo doteraz a len potrebuješ zmeniť firmu, pretože vo svojej podstate máš svoju prácu rada a len ti nevyhovuje pracovné prostredie? Alebo túžiš začať pracovať na svojom vlastnom projekte, ktorý si odkladala, pretože sa niekde vo svojom vnútri bojíš zlyhania?

To, že si vlastne nevieš z týchto dvoch možností vybrať, ťa stále drží v tom istom zamestnaní, ktoré už dávno nechceš robiť. Ak sa chceš pohnúť vpred, najprv musíš rozkľúčovať svoju veľkú túžbu.

Druhý krok – Stanov si čiastkové ciele a urob konkrétne akčné kroky
Nestačí si však stanoviť jeden veľký cieľ a čakať, že život nám „dohodí“ riešenie. Musíš si určiť jednotlivé čiastkové ciele, ale aj konkrétne akčné kroky, ako ich naplniť. Vesmír, naše vyššie ja, či tvorenie, to nie je DHL zásielková služba. Nefunguje to tak, že my si povieme, čo by sme chceli, a už len čakáme, kedy nám to život sám prinesie rovno na striebornej tácke.

Výber reality a princíp tvorenia spočíva v tom, že spájame silu toho tvorcu v nás, s akčnými krokmi, ktoré robíme my sami v tom reálnom svete. Ty si jediným tvorcom tvojej reality a je len na tebe, ako so svojím životom naložíš, čo sa s tvojím pričinením stane alebo nestane.

Vyberám si to, čo chcem a potvrdzujem to svojim konkrétnym konaním.

Príklad:
Môj zámer je: V procese identifikácie svojej jednej veľkej túžby si prišla na to, že podnikanie nie je úplne pre teba, pretože vo svojom živote túžiš po stabilite, ktorú ti rozbiehajúce sa podnikanie nevie zabezpečiť. Tvoja túžba po podnikaní bola len únikom pred tvojou aktuálnou situáciou v práci, ktorá ťa už ubíja. Preto si sa rozhodla si sa zostať robiť pôvodné povolanie, avšak nájsť si nového zamestnávateľa.
Čiastkové ciele a konkrétne kroky: Musíš sa otvoriť novým pracovným príležitostiam. Scrollovaním Profesie síce môžeš naraziť na zaujímavú pracovnú pozíciu, no, úprimne, tú istú ponuku vidia stovky iných kandidátov, takže získať ju bude pomerne náročné. Ak stavíš len na túto kartu, pravdepodobne si novú prácu budeš hľadať dlho.

Čo tak navyše si aktualizovať svoj profil na LinkedIne, o svojich plánoch povedať aj svojim priateľom, ozvať sa bývalým kolegom alebo spolužiakom či o niečom nevedia, prípadne absolvovať workshop či kurz, ktorý ti nielen rozšíri tvoje know-how, ale na ktorom navyše môžeš spoznať nových ľudí z brandže? Čím viac sa otvoríš, čím viac do toho vložíš, tým je väčšia šanca na úspech. Bola by si prekvapená, ako sa zrazu ten vesmír vyskladá a tvoja túžba sa naplní spôsobom, ktorý by si si možno nikdy sama nenaplánovala.

Tretí krok – Ukotvi svoju víziu vo svojich emóciách
To, ako sa cítime je to, čo tvorí gro nášho života a smerovania. Úplne inak pre seba volíme, ak cítime a veríme, že náš zámer je pre nás možný, ako keď pochybujeme o šancách na jeho splnenie. Preto je krokom číslo tri vždy energetické ukotvenie svojho zámeru už tu a teraz.
Ako na to? Predstav si, že tvoj zámer je už naplnený. Ako sa cítiš? Dovoľ si sa tomuto pocitu odovzdať čo najviac. A potom si dovoľ uveriť, že tento zámer sa už práve teraz napĺňa a je len otázkou času, kedy sa zhmotní v tvojom živote.

Veľmi ti držím palce, aby sa tvoj život rozbehol tým správnym smerom a dostal/a si sa tam, kam to potrebuješ.

Chcela by si viac inšpirácie pre svoj krajší, spokojnejší život?

Neváhaj sa pridať do facebookovej skupiny pre všetky žienky z mojej komunity, ktoré sa chcú stať Kráľovné svojho života. Tešíme sa na teba.