NEMÔŽEŠ MAŤ VŠETKO!

Koľko krát si už počula tú vetu? Keď si niečo chcela… a tí okolo si mysleli, že by si to mať nemala. Alebo keď si okrem jedného chcela dokonca aj niečo ďalšie… Koľko krát si tú vetu počula – od rodičov, učiteľov, od partnera… alebo sama od seba v tvojej hlave?

Ja tisíckrát. Je to program, ktorý je do nás veľmi hlboko zakoreňovaný – už od malička.

„Nie, tú bábiku nemôžeš mať, vezmi si radšej toho mini plyšáka.“

„Nie, na ten tábor nemáme peniaze.“

„Tie sa s tebou kamarátiť nebudú, to je iná liga.“

“ Nie, na tú školu sa nedostaneš. Nie, to nie je pre takých, ako sme my.“

A tak stojíme pred (zdanlivými) krutými voľbami s pocitom, že niečo dôležité musíme v našom živote obetovať. A každý deň to semienko spoločnosť hojne zalievať.

„Nuž, kariéra alebo rodina. Nemôžeš mať všetko. Chceš peniaze? Oukej, ale musíš sa zodrieť. Žiaden čas pre seba, len makať a makať. Lepšie je byť zdravý ako bohatý. Takže si vyber iba jedno!“

„Ach, keď budeš mať vysoký plat, muži ťa nebudú chcieť. Takže zabudni na naplnený vzťah, ženy s vysokým postavením sú osamelé staré dievky alebo nešťastné manželky. Hej, a keď budeš mať deti, tvoj život skončil, pamätaj si, moja! Hádam necheš popri nich napĺňať nejaké poslanie… čo si ty za matku?“

„A peniaze krivia charakter – a to chceš? Byť pokrivená? Nie, nemôžeš mať všetko. Lebo ak by si zistila, že môžeš… už by nebolo také jednoduché tvoj život ovládať!“

Zavrieť ťa do klietky “nesmieš” a musíš”, len aby si nevstúpila do svojej skutočnej sily. Lebo ak veríš, že si musíš v živote vyberať iba niečo, že iné si musíš odoprieť, že z veľkého štvorlístka zdravie-hojnosť-vzťahy-poslanie môžeš pre seba odtrhnúť iba niečo… a niečo iné ti bude vždy chýbať, za niečím sa bude treba naháňať… Alebo už len ľutovať, že si sa toho vzdala – a pochybnosti, či si sa nemala rozhodnúť inak.

Si v pasci. Aj ja som tomu kedysi verila. Že ak chcem mať krásny vzťah, musím sa vzdať toho, kým som ja – aby som vyhovela. Že nemôžem zarábať viac, ako môj muž – lebo to sa na ženu nepatrí a ak to tak bude, tak ma isto opustí. Že nemôžem robiť, čo ma baví a pritom zarábať stotisíce Eur – lebo peniaze sa musia odmakať! Ale to je bullshit.

Je to náhubok, ktorý dobrovoľne nosíme. Reťaz na nohe slona, ktorý si nevšimol, že už vyrástol do svojej sily, a môže ju pretrhnúť ako nitku. Ale rozhodla som sa, že to nebude príbeh môjho života. Že ja MÔŽEM MAŤ VŠETKO. Zdravé telo. Muža, s ktorým mám naplnený, živý a neustále sa prehlbujúci vzťah. Deti, ktoré milujem. Poslanie, ktoré pomáha iným a mňa neskutočne baví. A vďaka nemu sa pozerať na šesťciferné sumy, ktoré rastú na mojom účte.

MÔŽEM MAŤ VŠETKO.

Nestalo sa to za noc. Nebolo to len ružové. Nestalo sa to tým, že som sedela na gauči. Ale mám. A MÔŽEŠ AJ TY! A ak sa v tebe ozval hlas “ale ja…” alebo “ale Ty Kati” – to je presne ona. To tá pasca. Veriť, že iní sú vyvolenejší ako ty. Majú ľahšiu cestu. Dostali to, čo ty nie. Majú dary, ktoré ty nemáš. Majú vyzametanú cestičku. Môžu, lebo… je to pasca tvojej mysle, do ktorej si spadla. Lebo aj ty môžeš mať všetko… ALE! má to svoju cenu.

Musela by si sa začať hrabať v starej bolesti. Musela by si sa pozrieť do zrkadla a skutočne uvidieť, kým si (a to často nie je vôbec pekný obraz). Musela by si si uvedomiť, že si to ty, kto je tu tá sviňa, aj keď to hovoríš.. napríklad o mužoch. Musela by si si priznať, že to nie sú okolnosti, pre ktoré sa ti nedarí… ale tvoja neochota zmeniť zabehaný život v komfortnej zóne.

Musela by si si pripustiť, že to nie sú oni, ktorí ti bránia naplno žiť. Že si to len a len ty. Prijať, že tie sr…, v ktorých sa nachádzaš, sú tvoja vizitka. Lebo si tam ich nechala hniť roky a tvárila si sa, že je to záhradka, na ktorej si raz zasadíš kvetinky. A to je husté, to uvidieť. A potom to ešte začať prijímať. Dovoľovať tomu byť. Vyrevať sa. Padnúť. Vstať. A zasa. A ešte raz. Prejsť temným údolím, ktoré vždy predchádza slnečnému vrcholu. Neprepadnúť mu, nezastaviť sa tam, nebahniť sa – prejsť, zdvihnúť hlavu a pokračovať ďalej.

A dokonca- dovoliť si, aby sa to všetko dialo s ľahkosťou, jemne a nežne.Daj si teraz minútu a zatvor oči… aké by to bolo, ak by si VEDELA, naozaj v každej bunke tela cítila, že MÔŽEŠ MAŤ VŠETKO? Fakt, že hej? A to dokonca v ľahkosti (čo neznamená ani jednoducho, ani úplne bez námahy alebo vytrvalosti)? Ako by sa hneď teraz zmenil tvoj život, ak by si vedela, že NAOZAJ MÔŽEŠ? Čo by si urobila? Čo by si ukončila? Čo zmenila??? Čo je to, po čom tvoja duša volá?

Možno teraz v hĺbke duše cítiš “áno, aj ja by som to chcela – mať zdravie, krásny vzťah, peniaze, poslanie…” A vedz, že si tak práve strčila kľúčik do dverí, ktoré sú magickou bránou zmeny. A už je len na tebe, či vykročíš.

PS: Po niekoľkých rokoch, kedy som nepracovala s klientkami individuálne (a stovkách žiadostí od vás, aby som znova začala) cítim, že pre mňa opäť dozrel čas sprevádzať osobne malú skupinku žien na ceste k absolútnej istote, že môžu mať všetko. A že sa to dá v ľahkosti a uvoľnení. Malú skupinu žien, ktoré sú pripravené urobiť skok odvahy – dôverovať môjmu vedeniu, spoločnému procesu a investovať konečne naplno do seba – čas, peniaze, energiu, svoju ženskú silu. Budeš medzi nimi?