Prečo je Bali ostrovom bohov, ako som sa tam ocitla a ktoré miesta mám najradšej

viac ako štyri roky žijem s rodinou na Bali. A aj keď som o tomto mieste doteraz nerozprávala veľa, viem, že vás to zaujíma. Často mi píšete otázky: Aké je to žiť na Bali? Prečo práve tam? Ako sa tam človek vlastne ocitne?

Tak dnes vám porozprávam o tom, ako sme sa na Bali dostali, prečo ho nazývajú ostrovom bohov a ktoré miesta sú moje najobľúbenejšie.

Ako sme sa na Bali ocitli

Počas covidu sme žili v prenajatom dome na Slovensku, ktorý sme si postupne prerábali. Mysleli sme si, že v ňom zostaneme dlhšie, že si ho raz možno aj kúpime. No potom prišla nečakaná správa od majiteľky:
„Potrebujem, aby ste sa vysťahovali.“

Zostal nám len krátky čas na to, aby sme si našli nové bývanie. A kto si pamätá, ako to vyzeralo počas covidu, vie, že to nebolo vôbec jednoduché. Obhliadky domov boli možné len cez obrazovku. V tom chaose, neistote a frustrácii som si v jednej chvíli povedala:
„Keď už si mám prenajať dom, ktorý som v živote nevidela, môžem si rovno prenajať dom na Bali.“

A môj muž, ktorý je inak srdcom aj dušou spätý so Slovenskom, nikdy nechcel nikam odísť, povedal úplne nečakane:
„To je skvelý nápad.“

(Neskôr mi povedal, že niekde hlboko v sebe jednoducho cítil, že to je pre nás tá správna cesta.)

Začali sme si teda zisťovať možnosti a čím viac sme o tom premýšľali, tým viac nám to dávalo zmysel. Deti ešte nechodili do školy, u nás bola zima, obmedzenia, neistota a navyše sme aj tak museli opustiť náš dom. Bali sa v tej chvíli skutočne javil ako skvelý nápad.

Rozhodli sme sa, že tam pôjdeme na pár mesiacov. Hovorili sme si, že možno na tri, možno na šesť, maximálne na rok. Vyskúšame, aké je to žiť v tropickej krajine pri mori, ako sa nám tam bude žiť ako rodine a čo to s nami urobí.

Niekoľko mesiacov po tomto rozhodnutí sme zbalili celý náš dom. Väčšinu vecí sme darovali alebo predali, niečo málo sme si nechali a uložili do skladu. A potom sme sadli do lietadla a odleteli na Bali.

Netušili sme, ako dlho tam zostaneme, ani čo všetko nám ten presun prinesie. Ale už od prvých dní bolo jasné, že Bali je úplne iný svet. Iný ako Slovensko, iný ako Európa, iný ako čokoľvek, čo sme dovtedy zažili.

Svojím tempom, atmosférou aj spôsobom života nás začalo prirodzene meniť. A postupne som začala rozumieť tomu, prečo sa o ňom hovorí ako o ostrove bohov.

Prečo je Bali ostrovom bohov

Bali nie je samostatná krajina, ako si veľa ľudí myslí. Je to jeden z viac než 17 000 ostrovov Indonézie, ktorý sa nachádza medzi Sumatrou a Javou. A napriek tomu, že Indonézia je prevažne moslimská, na Bali žije 97 % obyvateľov, ktorí vyznávajú hinduizmus.

Nie však klasický indický hinduizmus. V priebehu storočí sa tu vyvinula špecifická balijská forma, ovplyvnená tým, že hinduisti postupne ustupovali z islamizovanej Javy práve sem, na Bali. V tom čase to bol ostrov bez väčšieho významu, ešte tu nebolo ani organizované poľnohospodárstvo. A možno aj práve preto tu vznikol veľmi osobitý spôsob života a náboženstva, ktorý sa zachoval dodnes.

Hinduizmus na Bali je úzko prepojený s každodenným životom. Chrám má každá dedina, každá domácnosť má vlastnú svätyňu. Po celom ostrove sú rozmiestnené sochy božstiev a denne sa pripravujú tzv. obetinky – malé košíčky z palmových listov naplnené kvetmi, ryžou, sušienkami či vonnými tyčinkami. Kládnu sa na zem, pred dvere, na motorky, do obchodov. Sú vyjadrením vďaky a zároveň spôsobom, ako udržiavať rovnováhu so svetom, ktorý podľa miestnych ľudí nie je len fyzický.

To všetko vytvára dojem, že božské tu nie je len niekde „hore“, ale prirodzene prítomné v každodennom živote. Možno aj preto si Bali získalo pomenovanie ostrov bohov.

Ale nie je to len o obradoch a obetách. Bali v sebe nesie špecifickú energiu miesta, ktorú cíti veľa ľudí, čo sem prídu. Hovorí sa o ňom ako o jednom z piatich najsilnejších silových miest sveta – a zároveň ako o mieste, ktoré lieči. Aj preto je vyhľadávané ľuďmi, ktorí potrebujú zmenu, oddych alebo sa nachádzajú v životnom prechode.

Bali však nie je len jemné a nežné. Niektorí hovoria, že je aj „práčka“ – že vás donúti pozrieť sa na veci, pred ktorými ste doteraz možno zatvárali oči. A niekedy aj veľmi jasne ukáže, kto tu má zostať a kto nie. Ostrov, energia Mama Bali, si totiž vyberá svojich.

Bali má svoju špecifickú energiu, svoj rytmus, svoj spôsob bytia. Ale pre mňa je to predovšetkým miesto, kde je mi dobre. Ktoré ma drží. Ktoré sa stalo naším druhým domovom.

A ako sa človek postupne usádza, začne si vytvárať svoje miesta. Tie, kam chodí načerpať, oddýchnuť si, potešiť sa. Tu sú tie, ktoré mám na Bali najradšej.

Miesta, ktoré mám na Bali najradšej

Náš dom uprostred prírody

Jedno z mojich najobľúbenejších miest je náš dom. Je priestranný, svetlý, tichý a obklopený prírodou. Keď ráno sedím s kávou na terase, pozerám sa na rieku a džungľu a občas nás prídu pozrieť aj opice.
Je to miesto, kde sa naozaj dá dýchať. Kde sa dá byť. Kde sa cítim ukotvená.

Pláže a more

More milujem. A Bali má more vo všetkých podobách. Pláže s veľkými vlnami, kde surfujú miestni aj turisti, aj pokojné miesta, kde môžeš ísť desiatky metrov do vody a stále ju máš po pás.
Biele aj čierne pláže, miesta na kúpanie, šantenie, šnorchlovanie.

Jedna z našich rodinných srdcoviek je Virgin Beach na východe ostrova. Je ukrytá medzi dvoma lávovými výbežkami a vďaka tomu je chránená pred veľkými davmi. Je tam malý warung Fisherman’s Café, kde Ketut, miestny majiteľ, podáva čerstvo ulovené ryby priamo z grilu. Majú tam slabú wifi, žiaden signál a výbornú zalievanú kávu. Je to náš obľúbený víkendový výlet.

SPA – starostlivosť ako súčasť života

Na Bali je starostlivosť o telo niečím úplne prirodzeným. Nie ako luxus, ale ako súčasť bežného dňa. Ja si veľmi rada doprajem masáž, kvetinový kúpeľ, manikúru alebo pedikúru – všetko prírodné, krásne a s láskou robené. Za cenu okolo 10 eur dostanem 60 až 90 minútovú masáž, po ktorej som ako znovuzrodená.

Jazero Batur a horúce pramene

Keď sa vydáte smerom k sopkám, krajina sa úplne zmení. Vzduch je chladnejší, príroda drsnejšia, ľudia o niečo uzavretejší. My radi chodievame do horúcich prameňov pri jazere Batur – dá sa vybrať od jednoduchých prírodných jazierok až po väčšie miesta ako Toya Devasya. Je to iný zážitok ako pri mori, ale rovnako silný.

Gili Islands – ostrovčeky mimo času

Aj keď Gili ostrovy nepatria priamo k Bali, spomeniem ich, pretože ich máme veľmi radi. Sú to tri malé ostrovy pri Lomboku, kde nie sú autá, jazdí sa na bicykli alebo voze s koňom a celé miesto pôsobí ako z iného sveta. Biely piesok, korytnačky, šnorchlovanie a pocit, že čas tu beží úplne inak.

Toto sú moje miesta. Miesta, ktoré som si na Bali zamilovala, ktoré tvoria náš každodenný život a v ktorých nachádzam pokoj, radosť aj priestor na dýchanie.

V rámci Bali týždňa vám budem každý deň prinášať jednu tému, jeden kúsok nášho života na ostrove…

Chceš sa pridať na nezabudnuteľnú cestu na Bali so mnou?

Práve sa skladá malá skupinka žien na retreat v termíne 11. – 25. január 2026. Viac informácií sa dozvieš na stránke Bali retreat »