Si dobré dievča? Tento blog je práve o tebe!

Aj ty robíš prvé-posledné pre svojich milovaných? Snažíš sa, aby im nič nechýbalo, aby boli spokojní, a to aj na úkor seba a svojich potrieb? To, čo by si chcela alebo to, čo cítiš, nepovažuješ za podstatné, pretože prednejší sú iní? Potom je tento blog o tebe a pre teba, tak čítaj pozorne.

Hovoria o tebe, že si dobré dievča, a vždy si bola. Už v detstve si bola poslušná, príkladne si pomáhala rodičom, súrodencom aj v škole, nebol pre teba problém uskromniť či podeliť sa aj o to, čo ti bolo vzácne. A zostalo ti to aj do dospelosti. Vždy vyhovieš a nezáleží na tom, či ťa o niečo žiada partner alebo neobľúbená suseda. Potreby, želania či pocity iných vždy kladieš pred svoje vlastné. Obetuješ sa, uskromníš sa, potíšku budeš trpieť, ale sťažovať sa nebudeš. Pretože ty si to dobré dievča.

Prečo to robíš?

Byť dobrým dievčaťom je pre teba cnosť. Tak si bola vychovávaná – ty a tvoje potreby nie sú dôležité, dôležité je, aby bolo dobre tým okolo teba. A tak sa úporne snažíš. Snažila si sa ako malé dievčatko a snažíš sa do dnešných dní, hoci 18 si už mala dávno.

To, čo ti vštepili ešte v detstve, ti pomáhalo prežiť. Tak si si získavala pochvalu, pozornosť, lásku. Tak si sa dočkala toho, po čom si túžila. „Ty si také dobré dievčatko, milá“, vraveli ti a ty si bola na seba hrdá. Odmenou za dobré správanie ti bolo, že rodičia, učiteľka či niekto iný splnil tvoje potreby. 

No ty si vyrástla a tento vzorec už nejako prestal fungovať. Nech robíš, čo robíš pre tých ostatných, nik ti nepovie: „Ty si taká úžasná žena“ a nejde sa potrhať, aby splnil tvoje priania. Ale čo spraví dobré dievča v tebe? Snaží sa ešte viac! Pretože jej naučený program hovorí, že ak sa svojej odmeny ešte nedočkala, tak preto, že ešte sa nesnažila dosť.

Ako sa v tebe zrodilo dobré dievča?

Dobré dievča sa v tebe zrodilo ešte predtým, ako si sa naučila rozprávať. Bohužiaľ, naše mamy patrili do generácie, ktorej sa odporúčala tvrdá výchova – aby sa dieťa nerozmaznalo a bolo pripravené na svet tam vonku. Svet, ktorý nebude pozerať na to, čo si praješ, alebo čo by si potrebovala. A tak už v ranom detstve ťa učili, že tvoje potreby nie sú dôležité, že na nich nezáleží. A toto zranenie z detstva, z nezasýtenia tvojich potrieb, ťa naprogramovalo stať sa dobrým dievčaťom – dievčaťom, ktoré si naplnenie svojich potrieb musí zaslúžiť a odmakať, pretože sami o sebe nie sú podstatné.

Dobré dievča sa nikdy nebude mať dobre

Dnes ako dospelá robíš všetko preto, aby si sa stala hodnou toho, že niekto splní tvoje potreby. A tak robíš prvé aj posledné a čakáš, kedy si to niekto všimne, ocení to, a postará sa na oplátku o teba. Máš pocit, že musíš byť skromná, obetavá, byť tu v prvom rade pre iných, a ak niečo zvýši, potom sa dostane aj na teba. Ako dobré dievča si takmer nikdy nič nedopraješ a ak náhodou, cítiš za to obrovskú vinu – cítiš sa sebecká, že si ochudobnila niekoho iného, že si sa na to ulakomila. Dávaš a dávaš, no sama (takmer) nikdy nedostaneš to, čo sama chceš, pretože sama si to nedovolíš a iní ti to nesplnia.

Prečo dobré dievča nedokáže mať naozaj rado samú seba?

Otázka, ktorú by si malo každé dobré dievča položiť, je: „Prečo sa nedokážem mať rada? Prečo nedokážem dať samú seba a moje potreby na prvé miesto?“ Je to preto, že ako dobré dievča nemáš zážitok, že tvoje potreby boli dávané na prvé miesto už len preto, že si. Musela si si ich zaslúžiť, alebo si musela počkať, kým sa dostaneš na rad. Preto nedokážeš ani ty sama svoje potreby prioritizovať a dávať ich na prvé miesto.

A tak, nech dobré dievča akokoľvek počúva o tom, že sa má mať rado, má na seba viac myslieť, má dokonca seba dávať na prvé miesto a sama sa starať o naplnenie svojich potrieb, neurobí to. Dôvodom je, že by to ohrozilo jej prežitie, keďže dobré dievča sa ešte stále riadi programom zo svojho detstva – musí byť dobrá, musí byť skromná, musím byť obetavá a potom bude odmenená a ľúbená. 

Porozumenie je prvým krokom, aký je ten ďalší?

Verím, že teraz už lepšie rozumieš tomu, prečo si dobrým dievčaťom, ako si sa ním stala a aký dopad to má na tvoj život. Prosím, maj so sebou súcit. Nesieš si so sebou ťažké zranenie z detstva, za ktoré nemôžeš. Nateraz je tvojou súčasťou a je to v poriadku.

Pochopenie tvojej situácie a toho, čo je za tým, je prvým krokom k tomu, aby si sa mohla posunúť vpred – opustiť starý, nepotrebný a doslova obmedzujúci program dieťaťa a naučiť sa skutočne mať rada samú seba. 

Chceš vedieť, ako presne na to? Pridaj sa na môj najobľúbenejší a najžiadanejší online tréning PREČO NEMÁM?, ktorý budem od 1. februára 2024 vysielať online. Okrem tém ako sebaláska či vzťahy, sa budem venovať aj téme hojnosti. Na nadupaný tréning plný praktických, do života okamžite aplikovaných rád a tipov, sa môžeš prihlásiť teraz len za symbolických 7 eur. Všetko potrebné o tréningu, ako aj prihlášku nájdeš na tomto linku.