20 vecí, ktoré potrebujete vedieť o ženskom tele

Toto bude trochu netradičný blogový post. Ale nevadí, verím, že bude stáť za to. Je to text, ktorý som síce nenapísala ja sama, našla som ho na internete bez uvedenia autora. Napriek tomu si dovolím ho zdieľať tu, na mojej stránke, pretože si vďaka nemu mnoho žien vydýchne. A to je niečo, čo mi dáva veľký zmysel.

Nech sa páči, malý zoznam informácii o ženskom tele:

1. Zdravá vagína má kyslé PH. Má kyselkavú vôňu a chuť. Vagína má svoju špecifickú vôňu. Vagína bez vône neexistuje!

2. Každá vulva je iná. Vulva je vonkajšia časť orgánu, kde sa nachádzajú malé a veľké pysky. Prakticky žiadna žena nemá menšie pysky perfektne symetrické. Vyvinuté pysky sú charakteristické pre všetky dospelé ženy, nemusíte sa hanbiť za tie svoje.

3. Okrem rozvinutých pyskov ohanbia má každá dospelá žena ochlpenie. Ochlpenie na nohách, v podpazuší, v podbrušku, ochlpenie alebo chĺpky na bradavkách či na tvári. Ochlpenie nemajú deti. Budem sa opakovať, pretože mnoho ľudí zostáva ohromených, že ženy majú chlpy. Prekonajte to!

4. Ochlpenie nie je nechutné ani nehygienické. Má niekoľko dôležitých funkcií, predovšetkým fyzickú a tepelnú ochranu. Ak je niečo nehygienické, tak je to depilácia. Pri depilácii (či už s voskom alebo žiletkou) útočíte na kožu a vzniknú mikro rany. Nie je náhoda, že to bolí, opúcha, sčervená a často krváca. Keď sa depilujete, stávate sa náchylnejšou na choroby a infekcie, pretože sa odstránia ochranné chĺpky a poškodená pokožka a stáva sa citlivejšou. Holenie tiež môže meniť vašu vaginálnu flóru, ktorá pozostáva z niekoľkých baktérií, ktoré pracujú v záujme udržania zdravia v intímnej oblasti. S holením tiež prichádza riziko kožných alergií a vrastanie chĺpkov spôsobujúce infekcie.

5. Je bežné mať jeden prsník väčší ako druhý, rovnako ako existujú rôzne typy pošvy, existujú rôzne typy prsníkov.

6. Každá žena má pošvový výtok. Každá. Je to prirodzené. Ak sú vaše nohavičky mokré či zaškvrnené od výtoku, je to normálne. A opäť, nie je to nechutné ani nehygienické. Zdravý výtok má kyslú vôňu typickú pre vagínu a je priehľadný/ belavý. Podľa priehľadnosti a tekutosti vášho pošvového hlienu môžete dokonca získať predstavu o tom, či ste plodná alebo nie.

7. Výrobcovia spodnej bielizne nerozumejú ženskej anatómii. Nohavičky majú kúsok bavlny, ktorá ich posilňuje (práve kvôli nášmu prirodzenému výtoku). Ukazuje sa, že táto výstuž je pre väčšinu žien na zlom mieste a výtok špiní inú časť nohavičiek, čo vie nahnevať.

8. Ženy majú celulitídu. 99% žien má celulitídu. Nie je to choroba. Nespôsobuje zdravotné problémy. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme sa jej mali zbaviť kvôli estetickým dôvodom. Šanca, že sa vám to stopercentne podarí je veľmi malá a pri tejto snahe utratíte veľa peňazí. Jediným problémom je bakteriálna celulitída, ktorá spôsobuje opuch, bolesť a začervenanie v dôsledku bakteriálnej alebo plesňovej infekcie, ktorá vstúpi cez reznú ranu, štípanec alebo otvorené kožné rany.

9. Ženy majú póry. Tá koža z photoshopu? Neexistuje. Póry tiež nie sú zdravotný, ale estetický problém. Upchávanie pórov make-upom ale môže spôsobiť problémy.

10. Ženy starnú. Starnutie tiež nie je choroba, je to prirodzený proces, ktorým prechádzajú všetky živé tvory. Mimické známky a vrásky taktiež nie sú choroba a vyskytujú sa, pretože ženy sa vyjadrujú (tj. čítala som príbeh o žene, ktorá sa nikdy nesmiala, aby predišla známkam na tvári…). Neexistuje nič, čo by liečilo alebo zamedzovalo ich výskytu.

11. Môžno si myslíte, že klitoris je malý, ale v skutočnosti sa rozširuje vo vnútri, má v priemere 9 centrimetrov.

12. Pošva rovnako ako penis pri excitácii zväčšuje svoju veľkosť pre zvýšený prietok krvi.

13. Kandidóza, genitálne ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u žien aj u mužov, nie je nevyhnutne STD, spôsobená zvýšeným množstvom plesní, ktoré máme prirodzene. Toto zvýšenie môže nastať z rôznych dôvodov ako napr. dlhodobé užívanie antibiotík či slabá imunita.

14. Ženy rovnako ako muži môžu pri sexe vylúčiť veľké množstvo tekutiny. Nie je to moč a nie je to nič zlé!

15. Otvory pošvy a močovej trubice (odkiaľ vychádza moč) sú rôzne. Močová trubica sa nepreniká.

16. Flatus (alebo „vaginálny prd“) je normálny. Môže k nemu dôjsť počas sexu alebo počas intenzívneho fyzického cvičenia. Je spôsobený vzduchom vstupujúcim do vagíny.

17. Pociťovať bolesť počas sexu nie je normálne. Ženy nie sú nafukovacie bábiky, nemajú pohodlie pri všetkých polohách a nemajú byť nútené cítiť bolesť, pretože je to pre druhého príjemné. Ak je pre vás určitá poloha nepríjemná: Nerobte to! Ak bola penetrácia alebo isté typy penetrácie pre vás nepríjemné, nerobte to! Sex nie je iba penetrácia, ako si to väčšina mužov myslí a núti nás myslieť si to tiež. Ak sa cítite nepríjemne alebo cítite bolesť, informujte partnera a požiadajte ho, aby prestal. Ak partner neprestal alebo sťažuje, že ste prejavili nespokojnosť, treba konať. Spamätajte sa, odíďte, utečte a potom informujte priateľky, pretože nikto si nezaslúži sadistov bez empatie, ktorí nevnímajú druhých ako ľudské bytosti.

18. Vycikajte sa po sexe! Pomáha to prevencii močových ciest a infekcii.

19. Vagína má svaly, ktoré môžete posilňovať cvikmi. Pomáhajú pri prevencii infekcii močových ciest a pomáhajú nám poznať a mať väčšiu kontrolu nad touto časťou nášho tela.

20. Neumývajte sa vnútorne, nepoužívajte vaginálnu sprchu. Naše telo je veľmi inteligentné a jednou z funkcií vaginálnych sekrécií je očista a odstránenie mŕtvych buniek. Vonkajšie umývanie je dostatočné a týmto spôsobom sa nedráždi vaša vaginálna flóra. Taktiež nepotrebujete tie drahé špecifické mydlá pre ženské genitálie. Gynekológovia tvrdia, že nie je nič lepšie ako glycerínové mydlo bez vône – čím menej ingrediencií (ako farbivá, vône a pod.) mydlo má, tým lepšie!. Nepoužívajte vložky a toaletný papier s vôňami alebo arómami. Po konzultáciách s gynekológmi ohľadne „denných intímiek“ môžeme iba tvrdiť, že je to hlúposť. Nechajte ich v zálohe, nepoužívajte ich každý deň! A vždy zvoľte bavlnené nohavičky.

Poznajte svoje telo. Milujte svoje telo!