3 najväčšie chyby v partnerských vzťahoch. Robíš ich aj Ty?

Byť spokojná v naplňujúcom, harmonickom a podporujúcom vzťahu, to je snom každej z nás. No mnohé tak nežijeme a často ani netušíme, kde robíme chybu.  Z mojich vlastných skúseností, ako aj skúseností tisícov žien, ktoré som viedla na ceste ku krajším vzťahom s mužmi, som zostavila zoznam 3 najčastejších chýb, ktoré nám bránia prežívať krásne vzťahy. Robíš niektoré z nich aj Ty?

Očakávaš, že samotný vzťah či partner Ťa spraví šťastnou.

Mrzí ma to, ale ani ten najideálnejší partner na svete to nedokáže. A povedzme si úprimne, ani Ty by si asi nechcela niesť bremeno zodpovednosti za šťastie niekoho iného. Vzťah funguje ako zväčšovacie sklo, ktoré vynesie na svetlo všetko, čo si v sebe doteraz nemala spracované – všetky limitujúce presvedčenia, strachy, bloky a zranenia z minulosti. To všetko sa vo vzťahu naplno prejaví. Ak teda nie si šťastná aj single, žiadny partner či vzťah z Teba šťastnú nespraví.

Predtým, ako začneš riešiť svoj vzťah a „nápravu“ partnera, skús sa sústrediť na seba – na to, čo potrebuješ, aby si vyliečila svoje vnútro, našla vnútorný pokoj a šťastie. Až skrze túto skúsenosť budeš si vedieť nájsť vhodného partnera pre Teba, vytvoriť a následne aj udržať pevný a naplňujúci vzťah.

Odmietaš prevziať plnú zodpovednosť za to, čo sa v Tvojom vzťahu deje.

Základným pravidlom každého vzťahu je, že vzťah tvoríme spolu, rovným dielom, 50 na 50. Nemôžeš povedať, že niečo je vina či zodpovednosť toho druhého bez toho, aby si vnímala svoj 50-percentný podiel na vzniknutej situácii. Ver mi, nikdy v tom nie si nevinne, aj keď sa Ti to tak na prvý pohľad môže zdať. Neľakaj sa, je to však dobrá správa, pretože toto poznanie Ti dáva do rúk moc situáciu zmeniť. 

Dám Ti jednoduchý príklad. Muž s Tebou odmieta tráviť čas, radšej je sám alebo s niekým iným. Áno, môžeš situáciu vyhodnotiť tak, že je to celé jeho vina a Ty s tým nič neurobíš, pokiaľ on nezmení svoj prístup. Ak si však uvedomíš, že polovica zodpovednosti je práve u Teba, otvára sa Ti priestor na zmenu. Spýtaj sa sama seba: „Čo viedlo k tomu, že muž prestal túžiť tráviť čas so mnou? Ako s ním komunikujem? Ako sa k nemu správam? Dávam mu dostatok priestoru?“ Táto sebareflexia Ti pomôže uznať zodpovednosť aj na Tvojej strane a spoločne nájsť spôsob, ako niečo vo vašom vzťahu zmeniť.

Správaš sa k svojmu mužovi ako k rovnocennej…žene!

Nepochopenie základných rozdielností medzi mužmi a ženami je obrovskou chybou, ktorú robíme dookola v našich vzťahoch. Veľa z nás si neuvedomuje, že ženy a muži sú rozdielni v tom, ako komunikujú, ako prežívajú svoju intimitu, že potrebujú iný priestor, a inak spracovávajú emócie a zážitky. Ak teda pristupuješ k svojmu mužovi presne tak, ako by si chcela, aby on pristupoval k Tebe, harmonický vzťah tým určite nedosiahneš. Muži jednoducho majú iné potreby a veci vnímajú inak.

Cestu ku krásnemu vzťahu skôr otvoríš tým, že svoju predstavu o tom, ako by si chcela, aby sa k Tebe partner správal, mu budeš jasne, no s láskou komunikovať.

Tak čo, našla si sa v niektorej z týchto chýb? Alebo by si podľa svojej skúsenosti rada pridala na zoznam chybu, ktorú si sama vo vzťahoch robila? Napíš mi, prosím, o tom napríklad do správy na Facebooku, budem rada.