4 kroky, ako si pomôcť, keď ťa premôže strach

Dnes by som sa s Tebou rada podelila o moje 4 kroky, ktoré ja sama nasledujem, keď ma premôže strach.

Prepadne aj Teba občas strach či obavy o budúcnosť? Znepokojujú Ťa neustále zmeny v okolitom svete či Tvoj vlastný život prechádza zmenami alebo Ťa zaskočila nečakaná situácia?

Keď ja sama cítim, že sa deje niečo, čoho sa bojím alebo sa obávam toho, čo sa môže potenciálne stať v budúcnosti, mám osvedčenú túto 4-krokovú schému, ktorú nasledujem a ktorá mi funguje a verím, že bude fungovať aj Tebe.

KROK č. 1: Uvedom si, že PRÁVE TERAZ SA NIČ NEDEJE. 

Čo sa môže stať sú len vymyslené scenáre v našej hlave, ktoré sa reálne vôbec nemusia naozaj udiať. Ich opakom je prítomnosť, tento súčasný moment, keď sa práve nič nedeje a všetko je v poriadku. V tejto minúte, dnes, tento týždeň. 

👉 Kľúčové v prvom kroku je, ukotviť sa v uvedomení, že práve teraz sa nič nedeje. 

Naša hlava vie vyprodukovať obrovské množstvo scenárov toho, čo sa môže udiať, keď máme strach. A s tým budeme pracovať v ďalšom kroku.  

KROK č. 2: Odpovedz si na otázku: ČO NAJHORŠIE SA REÁLNE MÔŽE STAŤ?

Nebudeme sa tváriť, že sa nebojíme, keď sa reálne bojíme. Netvár sa, že sa to v Tvojej hlave nedeje. Práve naopak – je potrebné si uvedomiť, čo sa v našej hlave deje a pracovať s tým. 

Na to často počúvam argument: “Katka, ale ja nechcem myslieť na to najhoršie, čo ak si to privolám?”. Toto nie je privolávanie toto najhoršieho. Je to nevyhnutný krok pred tým, aby sme mohli prestať myslieť na to najhoršie. Veľa ľudí má tendenciu tieto pocity v hlave ignorovať. Naopak, my ich potrebujeme ošetriť.

Na to často počúvam argument: “Katka, ale ja nechcem myslieť na to najhoršie, čo ak si to privolám?”. Toto nie je privolávanie toto najhoršieho, práve naopak, je to nevyhnutný krok pred tým, aby sme mohli prestať myslieť na to najhoršie. Veľa ľudí má tendenciu tieto pocity v hlave ignorovať. Naopak, my ich potrebujeme ošetriť.

👉 V tomto kroku si uvedom, čo najhoršie sa môže stať a priprav si tzv. záchrannú sieť –  teda scenár, čo budeš robiť, keby sa stalo to najhoršie: 5 až 10 krokov, vďaka ktorým sa bude cítiť tak, že to máš pod kontrolou. 

Tento krok Ti pomôže pustiť tie najhoršie scenáre z Tvojho systému.

KROK č. 3: Predstav si: Aký NAJLEPŠÍ MOŽNÝ VÝSLEDOK tejto situácie môže nastať?

V tomto kroku spravíme presný opak toho predchádzajúceho. Pozrieme sa na to, čo je tá najlepšia možná verzia, ktorá sa môže stať. Pretože, ako už asi viete, kam ide naša pozornosť, tam ide aj naša energia a to rastie. Tento krok je preto zásadný a treba mu venovať adekvátny čas.

👉 Začni otáčať svoju pozornosť k tomu, aký najlepší možný výsledok tejto situácie by sa mohol stať. Nakresli si ho, kvetnato si ho opíš a hlavne ho precíť. Zavri si oči, pusti si príjemnú hudbu a predstav si, že už to celé je, už je minimálne 10 minút po tom, čo sa ten najlepší možný výsledok udial.

Toto cvičenie mimoriadne upokojuje náš nervový systém. 

KROK č. 4: Nájdi: Čo je ten jeden krok, ktorý MÔŽEM PRÁVE TERAZ UROBIŤ?

Budem sa opakovať, ale aj tento krok je mimoriadne dôležitý.🙂 Pomáha nám, aby sme nezostali v pasivite a paralýze strachu, ale aby sme urobili malý krok smerom vpred. 

👉 Spýtaj sa sama seba, čo je ten jeden krok – jedna vec, ktorú ja práve teraz môžem urobiť preto, aby sa ten najlepší možný výsledok stal? Čokoľvek, čo ti napadne. Napríklad sa choď prejsť, porozprávaj sa s niekým, akýkoľvek malý krok, ktorý Ti práve teraz môže pomôcť.

Aj v mojom živote sa dejú veci, ktorých sa obávam. Aj ja mám svoje strachy a prežívam emócie ako ktokoľvek iný. Tieto 4 kroky mi v takýchto prípadoch vracajú kompetenciu do mojich rúk a pocit, že vždy môžem niečo urobiť. Verím, že už aj Ty teraz vieš, ako si pomôcť v akejkoľvek situácii.