5 vecí, ktoré mužov na ženách odpudzujú

Nie je to tak dávno, čo sa ma jedna z vás opýtala, čím dokážeme mužov určite odpudiť. Táto otázka ma skutočne zaujala, pretože som si istá, že to mnohé riešite a možno aj ty potrebuješ poradiť. A tak som dala dohromady 5 najčastejších vecí, pri ktorých muži zvažujú, či vo vzťahu zostanú alebo sa radšej vydajú hľadať si novú partnerku.

1. Nevážiš si samú seba

Hovoríš o sebe často hanlivo a znevažujúco, a možno dokonca očakávaš, že partner ti to bude vyhovárať: „Nieeee, vôbec nie si tučná!“, „Ale prosím ťa, veď na tom, či máš dokončenú vysokú nezáleží ani tvojmu zamestnávateľovi“.

Alebo prosíš muža o stretnutie a on ho niekoľkokrát zruší, alebo ti vôbec nedá vedieť, že nepríde a ty mu aj tak dáš aj tú piatu šancu. Necháš so sebou zametať podlahu, všetko mu prispôsobuješ, na tvojich potrebách či prioritách nezáleží, dôležité je, že on bude spokojný. Vidíš sa tam? 

Potom vedz, že takto si muža nezískaš, aspoň nie takého, ktorý by za to skutočne stál. Ja viem, už si to počula miliónkrát, ale skutočne je to tak – žena, ktorá nepozná svoju vlastnú hodnotu, bude len veľmi ťažko mužovi rovnocennou partnerkou. A ak muž takú partnerku v tebe nevidí, môže ho to podnietiť k rýchlemu odchodu k vyrovnanejšej a sebavedomejšej žene, ktorá pozná a váži si samú seba. Je však veľmi dôležité, aby tvoje sebavedomie bolo autentické, skutočné.

2. Príliš tlačíš

Pamätaj, tlak vždy vytvára protitlak. My, ženy, máme obrovský talent tlačiť, keď chceme tých našich mužov k niečomu donútiť a niečo dosiahnuť. Ak máš priveľa nárokov, očakávaní, či požiadaviek, muž bude mať prirodzene tendenciu z toho vystúpiť a ujsť pred ťarchou nekončiacich povinností. Ak sa snažíš napchať muža do nejakej škatuľky, je pravdepodobné, že ten muž tam prirodzene patriť nechce a bude chcieť radšej vycúvať. Všetci túžime po tom, aby sme mohli byť vo vzťahu autentickí, a muži nie sú žiadne výnimky. Preto si budú chcieť nájsť taký vzťah, v ktorom budú môcť byť prirodzení a autentickí. 

3. Chceš o všetkom rozhodovať

Si manažérka, musíš mať všetko pod kontrolou a vždy posledné slovo, snažíš sa veci zariadiť tak, aby bolo podľa tvojho? Ja viem, že pre nás, ženy, je to sebazáchovný mechanizmus, aby sme mali všetko podľa našich predstáv a náhodou sa nič zlé nestalo. Avšak muž potrebuje viesť, potrebuje byť ten, ktorému sa žena odovzdá a bude ho nasledovať. Nevravím, že to má byť na 100 %, ale ak mužovi nenecháš  vôbec žiadnu príležitosť byť aspoň v niečom tým, ktorý rozhoduje, pravdepodobne bude časom túžiť po nejakej inej žene, ktorá mu ten priestor s láskou dá.

4. Nechceš rozhodovať o ničom

Ak aj ty vravíš: „Ja som v pohode so všetkým. Nič nepotrebujem, ty rozhodni“, dostávaš sa k opačnému extrému. Ak je žena príliš mäkká, submisívna, nemá vlastný názor a sama ani len netuší, čo vlastne chce, dáva potreby iných ľudí pred svoje vlastné, ani to muža dlho baviť nebude.

Každý zdravý a sebavedomý muž chce mať po svojom boku partnerku, ktorá vie, čo od života chce a svoj názor dokáže vhodným spôsobom aj prejaviť. Nemusíš mať názor na úplne všetko, ale ak nemáš názor na drvivú väčšinu vecí, ak nevieš do debaty prispieť žiadnymi vlastnými nápadmi či argumentami, pre muža je to signál, že to buď bude musieť všetko ťahať sám, alebo sa bude musieť poohliadnuť za inou ženou, ktorá to má v sebe a vo svojom živote už usporiadané. 

Žena, ktorá vie, ako a čo potrebuje, po čom túži, čo chce, o čom sníva, je pre muža rovnocennou partnerkou.

Žiadny z extrémov nie je zdravý. Musíš zachovať správnu rovnováhu medzi odovzdaním sa vedeniu tvojho partnera a medzi prípadmi, keď vezmeš vedenie do vlastných rúk.

5. Nedokážeš muža oceniť

Toto je častá chyba, ktorú si generačne nesieme od našich mám a starých mám. Už ako malé dievčatká sme počúvali, že „muži sú dobrí len na dve veci – nosenie bremien a oplodňovanie“. Týmito nelichotivými hodnoteniami sa ženy kedysi chránili, no nám tieto „vžité“ hodnotenia nedovoľujú vytvoriť si rovnocenný a naplňujúci vzťah s partnerom.
Ženy aj dnes majú tendenciu radšej nepochváliť, neoceniť muža. Neznamená to, že máme neautenticky chváliť muža za každú maličkosť, ale skutočne nie je žiadny dôvod muža autenticky nepochváliť, keď si to zaslúži. Muž skutočne pochvalu potrebuje, pretože jeho základnou potrebou vo vzťahu je byť rešpektovaný. A rešpekt a ocenenie idú ruka v ruke. Ak muž cíti, že si ho žena váži, rešpektuje ho, istým spôsobom ho obdivuje a oceňuje, potom bude v takomto vzťahu spokojný a rád v ňom zostane.

Naopak, hlúpe, zbytočné a znevažujúce poznámky na mužov sú pre partnera jednoznačným signálom, že pre túto ženu nikdy nebude dosť dobrý, a to aj keby sa roztrhal.

Našla si sa niekde v týchto chybách? Alebo by si dokonca zo svojich vlastných skúseností pridala na zoznam ďalšiu častú chybu žien, ktoré mužov odpudzujú? Budem veľmi rada, ak mi napíšeš napríklad do správy na mojom facebookovom profile.