Ako na neho zabudnúť?

Nevieš na neho zabudnúť? Neustále premýšľaš nad tým, čo by bolo keby? Tak som sa cítila aj ja, keď ma kedysi dávno opustil partner. Bola som ako loď bez kormidla, zmietaná vlnami emócií a nekonečných fantázií o tom, že by sa vrátil. Až kým som nepochopila jednu zásadnú vec!

Bolesť je prirodzená súčasť nášho života, ale utrpenie si volíme sami

Túto myšlienku som prvýkrát počula v angličtine a bola to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré zmenili môj pohľad na výzvy, ktoré sa mi v živote dejú. „Bolesť je nevyhnutná, ale utrpenie je dobrovoľné.“

Prečo je to tak dôležité pochopiť? Lebo nám to vracia späť kontrolu nad našimi životmi.

Predstavte si, že držíte v rukách dve ťažké tašky. Jedna je plná bolesti z rozchodu, druhá je preplnená nekončiacim sa utrpením z neustáleho premýšľania nad tým, čo mohlo byť, keby… Ktorú by ste radšej zložili na zem?

Aký je rozdiel medzi bolesťou a utrpením?

V živote sa nám dejú udalosti, ktoré sú náročné a ktoré nechceme. Nechceme, aby sa s nami rozišiel priateľ. Nechceme, aby nejaký človek odišiel z nášho života. Nechceme, aby nás vyhodili z práce. Nechceme… (dosaďte si to, čo práve trápi vás). Neprijímame realitu a tým si vlastne tvoríme utrpenie.

Bolesť je prirodzená emocionálna reakcia na stratu alebo náročnú situáciu. Je to ako búrka – príde, zúri, ale nakoniec odíde. Utrpenie je ale naopak ako nekonečný dážď, ktorý si sami privolávame tým, že odmietame prijať realitu.

Cíti bolesť je prirodzené. Ale utrpenie si vytvárame sami napríklad tým, že po rozchode stále sledujeme nášho bývalého partnera na sociálnych sieťach alebo fantazírujeme o jeho návrate.

Milé moje, koľké z vás sa v tom našli? Koľkokrát ste si prehrávali v hlave scenáre „čo by bolo keby“? Týmto spôsobom však len predlžujeme naše utrpenie.

Čo teda robiť, keď nás zasiahne bolesť?

Toto je niekoľko krokov, ktoré vám môžu pomôcť:

Prijmite realitu takú, aká je

Prvým krokom je prestať bojovať s tým, čo sa stalo. Odmietanie reality nám bráni pohnúť sa ďalej. Neochota prijať veci tak, ako sú, utrpenie paradoxne predlžuje. Pomáha moje známe: Smie to tak byť.

Precíťte bolesť, ale nepestujte utrpenie

Dovoľte si plakať, hnevať sa, smútiť. To je zdravé a prirodzené. Ale nenechajte sa uniesť nekonečným premietaním si minulosti a možných scenárov vo svojej mysli.

Zamerajte sa na prítomnosť

Namiesto premýšľania nad tým, čo mohlo byť, sústreďte sa na to, čo je teraz. Čo môžete urobiť dnes preto, aby ste sa cítili lepšie? Aké nové možnosti sa vám otvárajú?

Hľadajte v situácii pre seba dar

Každá bolesť nás môže niečo naučiť. Možno o nás samých, o našich potrebách vo vzťahu. Hľadajte v bolesti múdrosť, nie dôvod na sebaobviňovanie.

Budujte svoju vnútornú silu

Namiesto toho, aby ste čakali na návrat ex-partnera, investujte energiu do seba. Rozvíjajte svoje záujmy, talenty, vzťahy s priateľmi. Staňte sa lepšou verziou samých seba.

Byť silná neznamená necítiť bolesť. Znamená to vedieť, ako s ňou pracovať a rásť cez ňu.

Ako budovať vnútornú silu?

Je to v prvom rade o prevzatí zodpovednosti za svoj život a uvedomiť si, že nie som obeťou okolností. Nie, nemôžem vždy ovplyvniť, čo sa mi stane, ale môžem si vybrať, ako na to zareagujem.

Možno si teraz hovoríte: „Ale Katka, to sa ľahko povie, ale ťažšie urobí.“ Nie, nie je to jednoduché. Ale je to možné, pretože všetci máme v sebe túto silu (aj keď o nej zatiaľ možno ani netušíme). A ja vám s radosťou ukážem, ako nájsť v sebe zdroje vnútornej sily.

Tejto téme sa podrobne venujem na bezplatnom webinári, na ktorom vám odovzdám 3 kroky, ktoré mne samej pomohli stať sa silnou a sebavedomou ženou. (Silnou v zmysle, že dokážem ustáť bolesť, ktorá prichádza – a som schopná ju spracovať a zvládať to, čo sa mi v živote deje bez toho, aby som v tom bola príliš dlho zaseknutá.)

Ak chceš vedieť viac, srdečne Ťa pozývam na tento praktický WEBINÁR, ktorý je úplne zDARma Od chúďatka k tvorkyni alebo Ako nájsť zdroje vnútornej sily a začať si svoj život konečne naplno užívať, ktorým si prešli už tisíce žien (a aj zopár mužov).

Si pripravená vydať sa spolu so mnou na túto cestu a stať sa silnou a sebavedomou ženou, ktorá vie, čo chce a ide si za tým? 

Pozri si webinár ZDARMA – Od chúďatka k tvorkyni: Ako nájsť zdroje vnútornej sily