“Mám moment šťastia”

Povedala moja dnes už šesťročná dcéra v momente, keď sa všetko točilo vo víre príprav na oslavu jej narodenín.

Chvíľku som ostala bez slova.

“Mám moment šťastia” je totiž veta, ktorú si zvykneme hovoriť s mojim mužom vo chvíľach, keď tam niekde v hrudi cítime, že toto je ten moment, keď je všetko na svete v tom najlepšom poriadku. Nie dokonalé ani bezchybné… ale skrátka v poriadku. Nikdy sme to naše deti neučili a ani sa nás na to nikdy naše deti nepýtali, čo to znamená a prečo to hovoríme.

Myslela som si, že je to vec medzi mnou a mojim mužom… a možno raz keď vyrastú…

Ale deti kašlú na naše “možno raz” a “keď vyrastieš”. Sú tu a teraz, naplno s nami, ako skener, všetko vidia, všetko vnímajú. Tak ako moja dcéra, ktorá úplne neomylne použila v správny moment našu frázu.

“Mám moment šťastia.”

Pretože šťastie, to nie je nejaký vzdialený cieľ, kam sa dostaneme na konci celého toho snaženia. Nie je to konštantný stav, v ktorom sa budeme vznášať v blaženosti, keď si prečítame všetky knihy osobného rozvoja a absolvujeme všetky kurzy a výcviky. Nie je to niečo, čo sa deje len v tých veľkolepých chvíľach života.

Moment štastia je malý, nenápadný a neraz celkom obyčajný. Je to záblesk, ktorý by sme ani nemuseli zbadať a bol by preč. Ale život je práve o bdelosti. O tom, že si tú chvíľku všimnem, poláskam sa s ňou, pobudnem v nej a pre seba a tých okolo poviem – mám moment šťastia. A tým ho rozšírim ďalej. Nie je to nič dokonalé ani bezchybné. Lebo život nikdy nie je dokonalý ani bezchybný. Je len na nás, či v ňom dokážeme rozpoznať svoj moment šťastia.

A to je to, čo chcem učiť aj moje deti. Že šťastie nie je niekde “tam vonku”. Ale v obyčajných, každodenných malých momentoch, ktoré sa nakoniec ukážu ako tie, ktoré boli veľké a na ktorých v skutočnosti záleží.

Pretože v momente, keď zbadala záblesk jej šťastia moja dcéra, cítila som v mojej hrudi úplne to isté.

PS 1:

Ak si chceš zvedomiť a precítiť vyživujúce, spojenie s bytosťami tvojho rodu, máš tu odo mňa ako darček veľmi silnú zvukovú cestu Poklona predkom. Vyzdvihni si ju celkom zdarma tu:https://katarinaruna.sk/poklona