Máš výčitky, keď minieš peniaze na seba? Poradím ti, čo s tým!

„Nemôžem na to minúť peniaze, veď by som ochudobnila svoje deti a rodinu.“ Koľkokrát si si to už povedala a so smútkom si sa vzdala toho, po čom si túžila? Alebo si si to aj dovolila a potom si sa nevedela zbaviť pocitu viny? Rozmýšľala si však niekedy nad tým, čo stojí za týmito pocitmi, a najmä ako z toho von?

Od malička nás učili žiť v nastavení „nemáme dosť“. Nie je dosť peňazí, dosť príležitostí, dosť dobrých mužov či žien. Na všetko sme naučení pozerať sa z priestoru nedostatku. A to sa odzrkadľuje aj v pocite viny, ktorý cítiš, keď zvažuješ, čo si môžeš, alebo skôr nemôžeš, dovoliť.

Odkiaľ pochádza pocit viny?

Sme naučení vidieť peniaze ako konečné množstvo – ak z tohto množstva utratím, už sa nikdy ku mne tie peniaze nevrátia. A práve to v nás tvorí pocit viny – minula som tie peniaze, a už sa ku mne nikdy nevrátia – to je typické rozmýšľanie chudobných ľudí a ľudí, ktorí boli vychovávaní v nedostatku.

Paradoxne je toto nastavenie – bojím sa peniaze pustiť, pretože je ich len konečné množstvo a ďalšie už neprídu – vytvára ešte viac nedostatku. 

Peniaze potrebujú plynúť

Peniaze sú energia a energia potrebuje plynúť. Predstav si peniaze ako rieku ústiacu do jazera. Ak sa jazero bude len plniť, asi to nebude dobré, však? Tak ako voda potrebuje pritekať, tak musí z jazera aj odtekať, inak sa kolobeh vody, a áno, aj peňazí, zastaví. Ak peniaze nenecháme plynúť, čiže aj odtekať, nevytvárame miesto na to, aby mohli zase pritekať.

Peniaze z pohľadu hojnosti

Ak sa však pozeráme na peniaze alebo čas z pohľadu hojnosti, zistíme, že nie sú konečná veličina s obmedzeným množstvom, ale sú zdrojom. Ak sa na to pozriem z tohto pohľadu, peniaze nemíňam, neutrácam, ale ich investujem alebo užívam. Už len zmena toho, ako pomenovávame to, že sme si niečo dovolili, ti umožní uvedomiť si hodnotu toho, čo práve máš v rukách.

Ak peniaze do niečoho investujem, znamená to, že ich niekde vkladám a očakávam, že sa mi vrátia naspäť. Že ich nehádžem niekam do bezodnej jamy a už nikdy ich neuvidím.

Tak minúť či investovať?

Ak sa chystáš peniaze pustiť do sveta, je dobré si predtým zvedomiť, či sa ich chystáš investovať a užiť si ich alebo sa ich chystáš utratiť či minúť. Dám Ti príklad: Rozmýšľaš nad kúpou jedného z mojich kurzov. Pre niekoho môže byť kúpa seba rozvojového kurzu priam nehoráznym míňaním. To by asi aj bolo, ak by si do kurzu nešla s očakávaním, že z neho veľa získaš – a to nielen cenných informácií, ktoré by si inde nenašla, ale aj inšpirácie či podpory vniesť naučené do svojho života.

V momente, kedy si zvedomuješ svoje očakávania, vtedy už na kúpu nehľadíš ako na útratu či míňanie, ale na investíciu.

Maximalizácia investície

Zvedomenie Ti pomôže maximalizovať návratnosť Tvojej kúpy. Do kurzu pôjdeš nie s pocitom viny, že si ochudobnila svoju rodinu, ale s nastavením, že si kurz ideš na 100 % užiť a využiť získané na maximum. A ono sa to skutočne stane – Tvoje úsilie, nadšenie, hlad po nových informáciách a odvaha zmeniť zabehnuté, Ti pomôžu naučené vniesť do Tvojho bežného života. Investícia sa prejaví naplno – Tvoj život sa zmení tak, ako si si to vždy priala. A hádaj, milá, čo si na konci povieš? Povieš: „Uf, toto bola najlepšia útrata času a peňazí“? Nie! S najväčšou pravdepodobnosťou si povieš: „Toto bola moja najlepšia investícia v živote“.

Peniaze a čas plynú – a minú sa tak či tak

Mala som raz známu, ktorá zvažovala, či ísť študovať na vysokú školu alebo nie. Nakoniec nešla, pretože si povedala, že si jednoducho nemôže dovoliť 3 roky obetovať štúdiu. Čas sa však nedá zavrieť do krabičky, a peniaze rovnako nie. Obe sa jednoducho minú, či chceme alebo nie. Tie tri roky, počas ktorých mohla študovať, tie jednoducho prejdú. A čo iné bude namiesto nich robiť? Posunie ju to v živote ďalej, ako keby na tú školu skutočne šla? Ak peniaze neminiem na to, po čom teraz túžim, znamená to, že tie peniaze niekde zostanú? Nie, pravdepodobne nezostanú, len sa použijú na niečo iné. Otázkou je, čo bude lepšou investíciou, čo Ťa niekam posunie. Je len na Tebe či si povieš, že lepšou investíciou je pre Teba kúpa kurzu alebo nového koberca do detskej izby. Je lepšou investíciou vyjsť si na obed s kamoškou alebo kúpa značkového oblečenia pre deti? Odpoveď si musíš dať už sama.

Neobviňuj iných za to, že si nechceš dopriať

Deti ani manžel nemôžu byť dôvodom prečo si niečo nedovolíš. Staviaš sa tým do pozície obete – oni ovládajú to, čo si môžem alebo nesmiem dovoliť, musím uprednostňovať ich, ja som len chuderka. Ukáž deťom, že takto dospelý život nemôže fungovať – že nie je správne len uprednostňovať potreby iných pred sebou samým, pretože to je pre vzťahy veľmi toxické. Neustále potláčanie seba a svojich potrieb, snov a prianí sa totiž určite skôr či neskôr prejaví, a to v podobe obviňovania tých, ktorí nám tieto sny „nedovolilo“ naplniť.

Zaujíma Ťa téma hojnosti? Chcela by si ju aktivovať vo svojom živote?

Objav zdroj hojnosti v Tvojom živote a otvor sa prebytku nielen peňazí, ale aj zdravia, spokojnosti a radostných vzťahov.

Prihlás sa na môj online webinár zDARma na tomto linku:

Online webinár zDARma: Aktivácia hojnosti (katarinaruna.sk)