Naozaj musíme vydržať?

Pred pár dňami som stála v rade pri pokladniach v obchode. Za mnou sa rozprávali muž a žena, zjavne bývalí kolegovia z práce. “Tak ako sa tam máte?” pýta sa žena. “Tak ako vždy,” odpovie muž. “Joj, ja som taká rada, že už som odtiaľ odišla. V novej práci to nie je oveľa lepšie, ale aspoň šéf je normálny. Ty máš ešte koľko do dôchodku?” “Rok,” odpovie muž. “Tak to už nejako vydržíš,” dodá žena. “Hej, vydržím,” uzavrel muž.

Bolo mi z tejto konverzácie vnútri veľmi smutno. Zdá sa mi, že “vydržať” je nejaký náš slovenský národný šport. Nepáči sa ti v práci, ale vydrž. Rok, dva, tri, desať. Nejako to dáš. Nie si spokojná v manželstve? Nevadí, dajako vydrž. Veď aj iní to nemali bohviečo a vydržali. Vydrž v škole, aj keď ťa nebaví. Vydrž, keď sa na úrade niekto do teba naváža. Vydrž, keď ťa bolí chrbát. Vydrž, keď ti na dovolenke dali menšiu izbu, ako si si zaplatil. Hlavne nič nehovor, nerob rozruch, zaraď sa a vydrž.

VYDRŽ DO PIATKU,
VYDRŽ DO VÝPLATY,
VYDRŽ DO DOVOLENKY,
VYDRŽ DO DÔCHODKU.
VYDRŽ DO SMRTI.

Za mňa je toto jedno z najbrutálnejších ľudských presvedčení. Že ak sa nám niečo nepáči, niečo nás nebaví, nie sme spokojní, máme vydržať. Veď sa to hádam ešte zmení. No, zmení. Ale obvykle vôbec nie k lepšiemu.

ŽIVOT NIE JE NA TO, ABY SME HO VYDRŽALI.

Život nie je na to, aby sme ho pretrpeli. Život nám ponúka nekonečné možnosti, ako ho žiť radostne. Ale na to potrebujeme jednu vec – prestať čakať na záchranu zvonku, vypnúť autopilota a začať sa aktívne zaujímať o to, ako svoj život žijeme. Na to ale nemá odvahu každý.

MÔŽEME…

… mať prácu, ktorá nás baví. Môžeme mať vzťah, ktorý je parádny. Môžeme žiť v blahobyte, kedy netreba počítať dni do výplaty. Môžeme mať oddych aj pred dôchodkom. A môžeme mať na dovolenke aj lepšiu izbu, ako sme si zaplatili. Ale to sa nestane preto, že niekto iný za nás niečo urobí, ak dosť dlho vydržíme.

Stane sa to, keď si konečne povieme: „Nie, toto ja už nechcem vydržať.“ Keď si povieme, že to chceme pustiť skôr, ako to za nás urobí zubatá. Keď si dovolíme vystúpiť z davu a začneme aktívne tvoriť život, v ktorom budeme musieť vydržať maximálne tak desať minút v saune.

Poznáš aj ty ľudí, ktorí majú vo svojom živote tento program? Aký život žijú? Je to príklad hodný nasledovania?

Chcela by si viac inšpirácie pre svoj krajší, spokojnejší život?

Neváhaj sa pridať do facebookovej skupiny pre všetky žienky z mojej komunity, ktoré sa chcú stať Kráľovné svojho života. Tešíme sa na teba.