Nevyvážený vzťah: Ja sa idem zodrať a on sa len vezie!

Máš pocit, že robíš prvé posledné, a keby niet teba, váš vzťah sa nikam nehýbe a k ničomu sa nikdy nedostanete? Zazlievaš svojmu mužovi, že mu trvá večnosť, kým sám uzná, že to, čo si ty hovorila už dávno, je to správne riešenie pre váš vzťah? Hnevá ťa, že je taký pomalý, že si radšej spravíš všetko sama. Si z toho už vyčerpaná a cítiš, že postupne chladnú aj tvoje city k nemu, pretože máš pocit, že on sa vo vašom vzťahu len vezie, kým ty sa ideš zodrať. Nezúfaj, poradím ti, ako z toho von!

Možno to bude znieť drasticky, nehnevaj sa na mňa, milá, ale čo ak ti poviem, že problém nie je úplne v tvojom mužovi? Znie to možno hrozne, ale, prosím, nechaj ma ti to vysvetliť.

Kto je ten lepší? No predsa ja!

Veľa žien v partnerstve má pocit, že tak, ako to ony vidia, tak je to správne. A muž vlastne len potrebuje čas, aby dospel k rovnakému zisteniu. Bohužiaľ, v tomto nastavení nie je pre autenticitu muža žiadne miesto. Nie je to o dvoch rovnocenných názoroch, je to o tom „lepšom“ a „rýchlejšom“ na jednej strane, pričom na druhej strane zostáva ten „pomalší“, ktorý vlastne len musí dospieť k rovnakému záveru. Pretože ten záver, ku ktorému dospela žena, je ten správny.

Avšak, tam, kde je niekto lepší, znamená, že tí ostatní sú horší. A v takomto nastavení, nik nemôže byť šťastný. Nie je šťastný ten, kto to celé „ťahá“, pretože sa cíti preťažený a nedocenený. Ale rozhodne nie je šťastný ani ten, kto sa „len vezie“, pretože sa s ním zaobchádza ako s menejcenným, ako s dieťaťom, na ktoré treba čakať, kým bude dosť veľké, aby to celé pochopilo.

Skutočne rovnocenné partnerstvo

To, že niekto ťahá partnerstvo, je len jedna veľká ilúzia. To len ten niekto robí to, čo sám chce a popritom obviňuje toho druhého, že to nevidí a nerobí rovnako. Ak ten druhý nerobí, to čo sa od neho očakáva, zostáva všetko na „ťahačovi“, aby to spravil sám. Ale vo finále je to len a len jeho voľba, že to spraví. Nikto nikdy nikam partnerstvo neťahá. Partnerstvo je vždy 50 na 50. A malo by byť aj v rovnosti názorov, priorít a riešení.

Ak chceš z toho von, milá, musíš si uvedomiť, že základom je rovnocenné partnerstvo, a to po všetkých stránkach. Partnerstvo, kde nikto nie je „ten lepší“, ten, ktorý „má pravdu“ a robí veci „správne“ a „načas“. Komunikuj so svojím mužom – spýtaj sa, ako vyhodnocuje situáciu on a požiadaj ho, nech sám príde s návrhom riešenia. A nezabudni, jeho riešenie a aj to tvoje, sú úplne rovnocenné, nik nemá pravdu a určite nik nemá navrch.