O porovnávaní sa 2.časť

Ako skončiť s porovnávaním?

Dá sa vôbec prestať porovnávať sa? Obávam sa, že nie. Potrebu porovnávať sa máme tak silno zapísanú v našej DNA, že by sa nám to aj tak nepodarilo. Dôležité však je, naučiť sa „správne“ sa porovnávať, tak aby naše porovnávanie bolo konštruktívne, a nie deštruktívne. Ako na to? O to sa s tebou rada podelím.

POZORNOSŤ VENUJEME NAJMÄ NEDOKONALOSTIAM

Žijeme v dobe, kedy sa sústreďujeme primárne na nedostatok a nedokonalosti. V škole sme známkovaní podľa toho, koľko chýb sme urobili. Hodnotenie v práci odráža to, čo sa nám nepodarilo, kde sa potrebujeme zlepšiť. Svoje telo a krásu hodnotíme na základe vecí, ktoré sa nám na nás nepáčia.

To nás naučilo porovnávať sa presne týmto spôsobom – sústreďujeme na to, čo nám chýba, čo iní majú a my nie. Pritom sa však nepozeráme na celok – nezahŕňame celý obraz či príbeh. Kým sa budeme sústreďovať na veci, ktoré nemáme, nedokážeme alebo nevieme, bude to stále iba: „ešte toto mi chýba“, „ešte toto musím zvládnuť“, „ešte toto potrebujem dosiahnuť“, „stále nie som dosť dobrá“.

SÚSTREĎUJEME SA NA NESPRÁVNE VECI

Určite si už počula, že kam dávame našu pozornosť, tam to rastie. Tento vesmírny zákon však funguje oboma smermi. Ak ostaneš v energii nedostatku a sústredíš sa len na sebakritiku, presne to sa ti v živote bude ukazovať. Ak však začneš využívať najsilnejšiu energiu vo vesmíre – vďačnosť za všetko, čo máš – tvoj život naberie úplne iný smer.

AKO NÁJSŤ VĎAČNOSŤ A ZMENIŤ SVOJU ENERGIU

Pokiaľ nevieš, ako zmeniť svoje vnímanie sveta, mám pre teba malú pomôcku. Nezabúdaj, že krása, láska, šťastie, ale aj hojnosť, existujú v mnohých podobách. Sústreď sa na pocity, ktoré pri nich prežívaš, nie na ich konkrétnu podobu. Obzri sa okolo seba a hľadaj to, čo v tebe dokáže vyvolať tieto pocity. V momente, keď si naplno uvedomíš, že existujú aj iné spôsoby prežívania hojnosti, lásky, šťastia alebo vnímania krásy, už nebudeš fixovaná na to, čo momentálne v tvojom živote nie je. Tvoja pozornosť bude zameraná na veci, ktoré môžu „kvitnúť a rásť do krásy”, pretože sa na ne nebudeš pozerať s energiou nedostatku.

AKO SA SPRÁVNE POROVNÁVAŤ

Porovnávať sa ani nikdy neprestaneme, no je dôležité naučiť sa porovnávať sa konštruktívne, a nie deštruktívne. Porovnávanie sa s úlomkami života iných je pre nás, naše sebavedomie a našu sebalásku, deštruktívne – sústreďujeme pozornosť na naše nedostatky, na to, čo nám ešte chýba k úplnej „dokonalosti“.

Naopak, porovnávať sa so svojím mladším JA, je konštruktívne – ukazuje nám, kam sme sa v priebehu mesiacov či rokov posunuli. Ak sa ti podarí dosiahnuť zlepšenie, takéto porovnávanie bude pre tvoje sebavedomie blahodarným zdrojom. Ak stagnuješ či dokonca sa tvoja situácia v porovnaní s minulosťou zhoršila, takéto porovnanie ti ukáže, na čo by si sa mala vo svojom živote zamerať, a možno ti pomôže uvidieť tvoj súčasný život v inej perspektíve.

AKO SA POROVNÁVAŤ S INÝMI

Ak už z nejakého dôvodu potrebuješ porovnávať seba s ostatnými, rob to vždy zo správnych dôvodov, a to s cieľom o tvoju pozitívnu motiváciu. Dôležité je totiž položiť si pri porovnávaní s inými jednoduchú otázku: „Robí mi toto porovnávanie dobre? Motivuje ma to pozitívnym spôsobom?”

Nezabúdaj však pritom, že, nech by táto osoba, s ktorou sa porovnávaš, bola akokoľvek inšpirujúca, nikto z nás nie je dokonalý.

VŠETKO, ČO POTREBUJEŠ, MÁŠ V SEBE

Celá krása sveta spočíva v jeho nádhernej rôznorodosti a všetko je relatívne. Kým pre jedného je ten jeho veľký zadok hotovým prekliatím, pre druhého je zadok tej istej veľkosti zdrojom pýchy a považuje ho za najviac sexi časť svojho tela. Vnímanie krásy, úspechu alebo šťastia je naozaj veľmi subjektívne. No, jediný názor, na ktorom záleží, je ten TVOJ!

Prijmi sa taká, aká si, a nauč sa milovať samú seba taká, aká si – práve tu a teraz. Nie lepšiu, úspešnejšiu, výkonnejšiu, krajšiu… Viem, nie je to jednoduché, no ak budeš chcieť, rada ťa naučím, ako na to, prostredníctvom mojich tréningov, kurzov či mentoringu. Pretože to skutočne stojí za to – ak sa naučíš milovať samú seba, budeš mať pri sebe partnera, po akom skutočne túžiš, prácu, ktorá ťa bude napĺňať, a priateľov, s ktorými môžeš byť sama sebou. 

Chcela by si viac inšpirácie pre svoj krajší, spokojnejší život?

Neváhaj sa pridať do facebookovej skupiny pre všetky žienky z mojej komunity, ktoré sa chcú stať Kráľovné svojho života. Tešíme sa na teba.