Rituály – magický nástroj zmeny

Práve pred chvíľkou som sa z jedného rituálu vrátila. Malý, nenápadný, plný vďačnosti za hojnosť, v ktorej žijeme. Rituál v prírode, v kruhu blízkych priateľov, jednoduchý, no krásny a dojímavý. Uvedomujem si, ako sa za posledné roky rituály stali úplne prirodzenou súčasťou môjho života. Vlastne, boli jeho súčasťou odjakživa, akurát som ešte nevedela, že sú to vlastne rituály. Tvorila som si ich sama. Spomínam si napríklad na to, ako mi pred rokmi ukradli tašku s osobnými vecami. Aby som sa s nimi ľahšie dokázala rozlúčiť, pripravila som si pre ne malý obrad, v rámci ktorého som si každú vec napísala na papier, ešte naposledy s ňou v mysli pobudla a potom papier spálila. Uľavilo sa mi. Ten nápad ako mnoho iných prišiel sám a spontánne – som si istá, že už vtedy som intuitívne vedela, aké sú rituály pre náš život dôležité. Okrem toho ma vždy fascinovali obrady.  Ich atmosféra, pocit, že sa deje niečo výnimočné. Keďže som vyrástla v kresťanskej rodine, boli obrady súčasťou nášho života. Krst, prvé sväté prijímanie, birmovanie, rodinné svadby či pohreby… Boli vždy pre mňa fascinujúce, no zároveň som cítila, akoby tak trochu kĺzali po povrchu. Akoby sa z nich stratilo čosi z tej mágie, ktorú kedysi obsahovali. Tušila som, že je tam priestor ísť do ešte väčšej hĺbky, do väčšej previazanosti nielen s ľuďmi okolo, ale aj s prostredím, prírodou a predovšetkým so svojou vlastnou dušou. Tento magický rozmer som v úplnosti objavila až v čase, keď som sa začala venovať svojmu vlastnému osobnému rozvoju. Rituály si ma k sebe pritiahli ako magnet a dnes mám pocit, akoby som sa o nich ani nič neučila, len sa rozpomínala na niečo, čo dávno poznám, ukryté v mojej hĺbke, čo je a odjakživa bolo mojou  bytostnou súčasťou. Rituály do môjho života priniesli mnoho.

Priniesli mi zmenu.

To v prvom rade. Rituály boli jedným z tých povrázkov, ktoré ma doviedli  k mojej spokojnej životnej  ceste. Rituál s mojou ženskou líniou a vzdaním úcty všetkému, čo tieto ženy prežili, zmenil moju menštruáciu zo šesťdennej bolestivej skúsenosti na dvoj až trojdennú oslavu mojej vlastnej plodnosti a schopnosti púšťať všetko, čo mi už neslúži. Rozchodový rituál mi pomohol uzavrieť to, čo ostávalo dlho neuzavreté po rozpadnutom vzťahu – ukončiť to bolestivé a ponechať lásku a vďačnosť. Rituál hojnosti mi priniesol schopnosť každý deň viac a viac prijímať hojnosť vesmíru, ktorá ku mne bez prestávky prichádzala odjakživa, no ja som ju nedokázala bez výčitiek prijímať. Rituálov bolo mnoho, mohla by som pokračovať ešte dlho. Podstata je jednoduchá – rituály do môjho života priniesli a stále prinášajú naozajstné zmeny k lepšiemu.

Priniesli mi návrat k mojej prirodzenosti.

Akoby som sa skrze ne vrátila domov. Tam, kde to dôverne poznám, ale dlho som tam nebola. Akoby som konečne zobudila tú moju časť, ktorá bola dlhé roky, dokonca možno storočia ukrývaná. Akoby som si zložila masku pomyselnej normálnosti, ktorá ale nebola mojou pravou podstatou. Oveľa prirodzenejšie je pre mňa kráčať naboso po tráve, stretávať sa v kruhu, vytvárať priestor magickej premeny. Vďaka rituálom si viem poradiť s rozličnými životnými situáciami spôsobom, s ktorým moja duša súznie.

Priniesli mi vďačnosť.

A koľko vďačnosti! Uvedomenie, čo všetko v mojom živote mám, čím som denne obdarovávaná. Pomohli mi ďakovať za všetky dary matky Zeme, prežiť zázrak vlastného tela, byť súčasťou sily spojeného kruhu. Priniesli mi radosť zo spevu a tanca, možnosť ponoriť sa do hĺbky zdieľaní. Umožnili mi precítiť dojatie a zimomriavky, keď sa ľudia v rituálnom priestore otvárajú, vzájomne podporujú, získavajú čoraz väčšiu dôveru v seba aj iných, čoraz väčšiu  autentickosť. Aj cez rituály znova a znova prežívam radosť a vďačnosť za to, že som tu, za to, že smiem.

Priniesli mi priateľov.

Priateľov, s ktorými smiem byť  tou, ktorou naozaj som. Priateľov blízkych mojej duši. Môžem s nimi vzdávať vďaku Bohyni, môžem s nimi bubnovať na šamanských skalách, oslavovať slnovrat, privolávať duchov stromov, tancovať s vílami, oslavovať Lunu. Môžem pred nimi odhaliť celú svoju bytosť, to svetlé aj to temné, môžem spolu s nimi žiť svoju pravdu. A to je naozaj veľmi veľa.

Priniesli mi nástroj, vďaka ktorému môžem aj iným všetko vyššie spomínané sprostredkovať .

Vďaka tomu, čo všetko rituály priniesli do môjho vlastného života som pochopila, že sú neoddeliteľnou súčasťou mojej cesty – a to nielen tie, ktorých sa zúčastňujem či ich tvorím pre seba, ale nemenej aj tie, ktorými sprevádzam iných. Vidieť dievča žiariť pri rituáli menarché, vnímať úľavu a zmierenie, ktorú prináša rozchodový rituál, vítať rituálom nové dieťatko na Zemi či sprevádzať ženu pri rozlúčke s tým, ktoré sa narodiť nemohlo – to všetko považujem za nesmierne požehnanie a vždy opäť sa pred mágiou tohto posvätného procesu skláňam s úctou a vďačnosťou.