Svet naopak

Predstavte si, ženy, že sedíte v kruhu plnom láskavých tvárí žien, ktoré prišli načerpať stratenú ženskú energiu. Ktoré prišli s cieľom nájsť si bezpečné miesto a čas, kde môžu rozvíjať svoju ženskú podstatu.  A vy, muži, predstavte si, že ste v druhej miestnosti obklopení ďalšími uvedomelými mužmi, ktorí poznajú svoju úlohu vo vzťahu, ktorí vedia, čo robiť a dobíjajú svoje baterky „bezduchým pohľadom do ohňa“. Sú sami vo svojej jaskyni,nerušení, zameraní na cieľ. Áno, aj v dnešnom svete existujú takéto ojedinelé príležitosti, kde sa môžeme opätovne spojiť s našou pravou podstatou.

Návrat do minulosti

V porovnaní s dnešným svetom silne vnímam prevahu mužskej energie, ktorá dopadá najmä na ženy. Muži zasa naopak v mnohom preberajú ženské úlohy a črty. Niekedy si tak pomyslím, že je to v našom civilizovanom svete nejaké pomýlené. Nemáte občas aj vy taký pocit?

Nevyplýva predsa z podstaty ženy, aby neustále plánovala, viedla, súperila, určovala budúcnosť, bola fyzicky silná či bez emócií. A taktiež, nie je predsa prirodzené, aby boli muži nerozhodní, chýbala im vytrvalosť, húževnatosť, súperivosť, potreba chrániť a stáť na čele. Kde sa stala chyba? Nečudujem sa, že ženy aj muži sú zmätení a veľakrát sa v sebe nevyznajú. Následne sa tento zmätok úplne prirodzene pretavuje do partnerského vzťahu a potom sme zrazu namiesto jednej, hneď dve zblúdilé duše, ktoré kráčajú vedľa seba životom a pritom ani jedna z nich nie je šťastná.

„Keď chceš zmeniť svet, začni od seba“

Posledné mesiace som si všimla, že sa mi stále viac potvrdzuje, že keď chcem byť prirodzená a sama sebou, vyžaduje to neúnavnú a vytrvalú prácu na sebe. Opakujem, nie na tom druhom, na SEBE! Odučiť sa to, čo som sa naučila v detstve od iných a čo mi už neslúži, odpútať sa od starých vzorcov správania zdedených po našich rodičoch a starých rodičoch a nájsť nové presvedčenia, ktorými pretvorím svoj život na taký list papiera, ktorý má čo do činenia s tým, akým človekom chcem byť. Pretože žiadne vonkajšie okolnosti nám nezabezpečia pokoj v duši, vyrovnanosť a spokojnosť. Pokiaľ tieto poklady nenájdeme v sebe, pokiaľ sa nechopíme kormidla vlastnej lode, tak sa budeme aj naďalej cítiť ako v cudzej koži.

Mnohým ženám aj mužom vadí súčasná pretvárka sveta. Bezduché ohováranie a táranie pri káve takpovediac o ničom väčšine uvedomelých žien už lezie hore krkom a mužov nebaví stretávať sa každý piatok či sobotu pri pive a nadávať, čo všetko nefunguje. Istotne každému dobre padne mať okolo seba ľudí „zo svojho kmeňa“, kde môžeme byť sami sebou. Kde sa učíme jeden od druhého, čerpáme inšpiráciu, kde môžeme hovoriť o veciach, s ktorými sa bežne v spoločnosti neprezentujeme, lebo by nás považovali za padavky; kde môžeme hovoriť čisto o ženských či mužských záležitostiach a nikto nás neodsúdi, že to tak vnímame.

Ženské kruhy

Prednedávnom som mala možnosť zúčastniť sa hneď dvoch takýchto stretnutí. Cítila som sa, akoby som sa preniesla o niekoľko stoviek rokov do minulosti. Do obdobia, kedy boli ženy ženami a prirodzene sa združovali, aby sa navzájom obohacovali, podporovali a predávali si svoje skúsenosti z pokolenia na pokolenie. Musím skonštatovať, že byť s trpezlivými, uvedomelými a chápavými ženami je na nezaplatenie! Na ženských kruhoch nenájdete rivalitu či porovnávanie, ktorá je lepšia, krajšia či šikovnejšia. Všetky sme tu jednoducho na jednej lodi. Na seminári sme si prešli vedenou Oshovou meditáciou so šatkou na očiach a ozdravujúcim rituálom. Mala som možnosť zažiť si „obrad“ pre zbavenie sa starých krívd a sklamaní, ktoré si nosia ženy so sebou. Miestami intímny charakter seminára mi vôbec neprekážal, ba naopak, mala som tu pocit, že som prijímaná taká, aká som a že je úplne bezpečné „byť nahá“ (rozumej prirodzená, bez masiek). Kryštály, kadidlo a éterické oleje vhodne dopĺňali celkovo ženskú atmosféru a spolupatričnosť. Seminárom ma sprevádzalo mnoho AHA momentov, napr. uvedomenie si ako je pre mňa ako ženu vyčerpávajúce byť tá, ktorá neustále vedie a že skutočne prijať (kompliment, dar, láskavosť,…) je mne osobne ešte stále nie celkom prirodzené a je potrebné, aby som sa to naučila bez pocitu, že som niekomu niečo na oplátku dlžná. Štyri hodiny pod Katkiným vedením ubehli ako voda. Po seminári som sa na energetickej úrovni cítila oveľa ľahšia, čistejšia a hlavne pokojnejšia. Odporúčam aspoň raz si zažiť takýto čas dávno zabudnutého sesterstva, myslím si, že neoľutujete a zamilujete sa do ženských kruhov rovnako ako ja!

Pokiaľ si ženy či muži chcú zažiť takýto návrat k prirodzenosti/k sebe samému, určite navštívte Ženské kruhy (pre ženy) a Mužské kruhy (pre mužov). Katarína Runa a Rastislav Ďurove, ktorí vedú každý samostatne tieto stretnutia, vedia presne, čo robia. Som im vďačná za to, že sa delia o svoje poznanie, skúsenosti a robia tento svet krajším miestom pre nás všetkých…

autor: Veronika Kišoňová