Ako komunikovať s mužom?

Mnohé si často kladieme otázku – ako komunikovať s mužom, aby počúval, čo hovoríme? Komunikácia s mužom sa môže javiť ako náročná, jednosmerná a frustrujúca. Pozrime sa, ako by sme komunikáciu vedeli skvalitniť.

Medzi ženami často pozorujem spôsob komunikácie s mužom prirovnateľný k žene- matke, teda z pozície autority – ja poviem, ako to má byť a tak to bude. Lenže elementárna potreba mužov na to, aby boli schopní láskyplne reagovať na komunikáciu s nami, je rešpekt. Pokiaľ sa k mužovi nesprávame s rešpektom, dostávame naspäť z neho to najhrubšie, to živočíšne, primitívne.

Napriek tomu, že nie ste muž, môžete si to vyskúšať na sebe. Predstavte si, že vám niekto povie: “Ja to takto chcem a takto to proste bude, bodka.” Iste cítite, že toto nie je spôsob komunikácie, na ktorý viete reagovať s láskou. Lenže my presne toto robíme. Nežiadame, ale rozkazujeme, nekomunikujeme, ale prikazujeme, hovoríme z pozície matky, autority a to je veľká záťaž pre vzťah.

Keď muža postavíme do pozície malého dieťaťa, môže sa zachovať iba dvoma spôsobmi – buď zaútočí naspäť a svoju “silu” použije proti nám alebo sa stiahne do pozície dobrého chlapca, no tým bude oslabovať nielen seba ako muža, ale aj našu vzájomnú príťažlivosť. Táto forma komunikácie oslabude polaritu medzi mužom a ženou a oslabuje sa vzťah ako taký. Je totiž jasné, že žiaden muž by nechcel spať so svojou matkou (aj keď len je to iba matka na energetickej úrovni). 

Ako to odkomunikovať?

Celé generácie v rodinách ženy málo vedeli komunikovať s mužmi, bratmi či svojimi synmi a preto sa to teraz naša generácia učí akoby odznovu. Muži reagujú na určité spôsoby komunikácie, ktoré sú pre nich podporné, alebo ktorými voči nim prejavujeme úctu. Ten spôsob komunikácie je vlastne pomerne jednoduchý –  bez zbytočných detailov, priamo, k veci, k pointe. Zároveň existujú slová, na ktoré muži reagujú pohotovo: problém, pomoc, podpora, poskytnúť niečo.

Situácia:

Dieťa ochorie a žena povyťahuje lieky na kuchynskú linku, aby ich mala po ruke. Muž ich tam mať umiestnené nechce a schová jej ich. 

Variant A: Ja ich tu proste chcem mať vyložené, budú tu a hotovo!

Variant B: Láska, viem, že to chceš mať takto a je to pre teba dôležité. Ale mám problém si pamäť, že mám deťom dávať pravidelne lieky a vďaka tomu, že ich tu mám vyložené, môžem im poskytnúť adekvátnu starostlivosť. Ak ti to takto nevyhovuje, prosím, skús navrhnúť riešenie, ako to môžeme urobiť tak, aby to vyhovovalo aj tebe.

Prvou vetou uznávam mužove emócie a dávam najavo, že jeho názor nie je o nič viac ani menej ako môj. Cesta láskavej komunikácie nie je len kvôli mužom, ale aj kvôli nám, aby naša komunikácia v partnerstve bola zmysluplnejšia a hlavne aby muži dokázali naše potreby počuť a splniť s láskou. Ak reagujete bežne spôsobom ženy-matky, vyskúšajte preformulovať vety a schválne, sledujte, ako budú vaši muži reagovať. 

Držím nám na tejto ceste palce!